Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

31.08.2015

Porywająca biografia legendarnej diwy

W Znaku ukazała się właśnie biografia legendarnej operowy diwy - Marii Callas. Niepowtarzalny głos, talent aktorski, niebanalna uroda i temperament - ta mieszkanka gwarantuje sukces. I Maria Callas, a właściwie Cecilia Sophia Anna Maria Kalogeropoulou osiągnęła go. Za sławę i uwielbienie publiczności zapłaciła jednak wysoką cenę.

- Jestem jedynie interpretatorką wielkiej muzyki, a w życiu prywatnym osobą wielce skromną i dręczoną wyrzutami sumienia, gdyż poprzeczkę ustawiłam tak wysoko, że niemal nie jestem w stanie jej pokonać; w każdym przedstawieniu zdaje mi się, że mogłabym osiągnąć więcej, a mimo to publiczność zachwyca się - mówiła o sobie Maria Callas.

Maria Callas nazywana była "primadonną stulecia" i "La Divina" ("Boska"). Równie głośne jak jej sceniczne role było jej życie prywatne. Skandal wywołał jej romans z Arystotelesem Onasisem (miała wówczas męża). Publicznie dyskutowane były także jej konflikty z innymi śpiewakami i dyrektorami oper.

Krystyna Janda tak pisze o biografii Marii Callas: „Zdradzona przez wszystkich, najbliższych i kochanych, okradana, poniżana, osamotniona i bezradna, ostatecznie opuszczona w chwili śmierci. Tak wielka samotność to pewnie przywilej największych, bezbronnych geniuszy. Świetna książka, wspaniale napisana bez niepotrzebnej emfazy. "
Anne Edwards pisząc biografię Callas przeprowadziła mnóstwo wywiadów, przeanalizowała wszystkie możliwe źródła. Powstała z tego znakomita książka, która przybliża czytelnikowi tragiczną i zarazem fascynującą postać wybitnej artystki.

Anne Edwards

Maria Callas. Primadonna stulecia

Tłumaczenie: Mieczysław Godyń

Uwielbiana, pożądana i samotna. Porywająca biografia legendarnej divy

Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy. Kochana i uwielbiana, prywatnie była inna niż na scenie. W rzeczywistości porywcza i wybuchowa, z wyrachowaniem zdradzała męża. Jednak los nie był jej dłużny. Sama została skrzywdzona przez kochanka – najbogatszego wówczas człowieka na świecie – Arystotelesa Onassisa. To on zmusił Callas do ukrywania ciąży, później dziecka, które zmarło kilka dni po porodzie, a wreszcie porzucił ją dla Jacqueline Kennedy.
Życie Callas to opowieść o wzlotach i upadkach. O licznych skandalach, samotności i odrzuceniu. O złotej erze opery, triumfach na legendarnych scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz współpracy z największymi artystami epoki.
Edwards przeanalizowała wszystkie standardowe źródła, a oprócz tego sama przeprowadziła sporo wywiadów (…). Jest porażona publicznymi triumfami i prywatnymi smutkami Callas, a swoje zafascynowanie przekazuje czytelnikowi w imponująco skuteczny sposób.
Terry Teachout, “The New York Times”