Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Świadectwo siły i woli życia

Sandra Kalniete pisze, bo chce pamiętać. Dorastając pod wpływem sowieckiej propagandy, nie znała prawdy o dziejach Łotwy ani swojej rodziny. Urodzona jako „zesłana na wieczne czasy", w syberyjskiej tajdze, dziś wie, komu zawdzięcza wolność. Dziadkom katowanym przez czekistów i umierającym w łagrach jako „bandyci"; babciom walczącym na Syberii z głodem, tyfusem i niewolniczą pracą. Ojcu, patrzącemu w dzieciństwie na okrucieństwa wojny, i matce, na dziesięciolecia rozdzielonej z rodzeństwem. Chce pamiętać - nie tylko o ich ofierze, ale też o tym, jak pięknymi i pełnokrwistymi byli ludźmi.


W książce „W butach do tańca przez syberyjskie śniegi" rekonstruuje losy swojej rodziny, opisuje terror, łagry, tortury, katorgę, mróz i głód, a obok tego skomplikowane rodzinne relacje, młodzieńcze miłości zesłańców, wiejskie potańcówki czy eleganckie suknie szyte ze szmat. Ta książka to rzecz o skrajnym upodleniu człowieka, ale także świadectwo siły, woli życia i pragnienia zachowania godności.

Wola życia i pragnienie zachowania godności dają o sobie znać w każdych warunkach

Sandra Kalniete, łotewska polityk, deputowana do Parlamentu Europejskiego, urodziła się w syberyjskiej tajdze. W jaki sposób jej rodzina się tam znalazła – o to nie zadawała pytań. Do czasu…
W latach osiemdziesiątych dojrzała już Kalniete wyrusza w przeszłość w poszukiwaniu prawdy ukrywanej przez dekady pod warstwą traumy, strachu i sowieckiej propagandy. Wędrówka ta uczyni z niej jedną z czołowych postaci łotewskiej walki o odzyskanie niepodległości, po latach zaś zaowocuje niniejszą bestsellerową opowieścią.
Rekonstruując losy swoich bliskich, pisarka odtwarza dzieje całego narodu łotewskiego w XX wieku, szczególnie doświadczenie dwóch totalitaryzmów z ich wstrząsającymi zbrodniami. Na obu tych planach toczy się narracja wnikliwa i rzetelna, ale też bardzo osobista, dając czytelnikowi zarazem szeroką panoramę i intymny portret we wnętrzu.
Widzimy więc wojnę, terror, łagry, tortury, katorżniczą pracę, mróz i głód, a obok tego skomplikowane rodzinne relacje, młodzieńcze miłości zesłańców, wiejskie potańcówki czy eleganckie suknie szyte ze szmat. To rzecz o skrajnym upodleniu człowieka, ale i świadectwo tego, że wola życia i pragnienie zachowania godności dają o sobie znać w każdych warunkach.

Polskie wydanie książki ukazuje się dzięki współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność (www.enrs.eu).