Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Sandra Kalniete

W butach do tańca przez syberyjskie śniegi

Tłumaczenie: Mieczysław Godyń

Wola życia i pragnienie zachowania godności dają o sobie znać w każdych warunkach

Sandra Kalniete, łotewska polityk, deputowana do Parlamentu Europejskiego, urodziła się w syberyjskiej tajdze. W jaki sposób jej rodzina się tam znalazła – o to nie zadawała pytań. Do czasu…
W latach osiemdziesiątych dojrzała już Kalniete wyrusza w przeszłość w poszukiwaniu prawdy ukrywanej przez dekady pod warstwą traumy, strachu i sowieckiej propagandy. Wędrówka ta uczyni z niej jedną z czołowych postaci łotewskiej walki o odzyskanie niepodległości, po latach zaś zaowocuje niniejszą bestsellerową opowieścią.
Rekonstruując losy swoich bliskich, pisarka odtwarza dzieje całego narodu łotewskiego w XX wieku, szczególnie doświadczenie dwóch totalitaryzmów z ich wstrząsającymi zbrodniami. Na obu tych planach toczy się narracja wnikliwa i rzetelna, ale też bardzo osobista, dając czytelnikowi zarazem szeroką panoramę i intymny portret we wnętrzu.
Widzimy więc wojnę, terror, łagry, tortury, katorżniczą pracę, mróz i głód, a obok tego skomplikowane rodzinne relacje, młodzieńcze miłości zesłańców, wiejskie potańcówki czy eleganckie suknie szyte ze szmat. To rzecz o skrajnym upodleniu człowieka, ale i świadectwo tego, że wola życia i pragnienie zachowania godności dają o sobie znać w każdych warunkach.

Polskie wydanie książki ukazuje się dzięki współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność (www.enrs.eu).

Oprawa miękka

Format: 144 x 205

Liczba stron: 432

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-05-11

ISBN: 978-83-240-3483-3

Tytuł oryginalny: With dance shoes in Siberian Snows

Tłumaczenie: Mieczysław Godyń

Przeczytaj także

KRAKÓW. Spotkanie z Sandrą Kalniete
We wtorek 23 czerwca o godzinie 18 zapraszamy do księgarni Pod Globusem (ul. Długa 1) na spotkanie z Sandrą Kalniete oraz rozmowę o jej książce "W butach do tańca przez syberyjskie śniegi".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Sandrą Kalniete
22 czerwca zapraszamy do księgarni Matras w Warszawie na spotkanie Sandrą Kalniete oraz rozmowę o jej książce "W butach do tańca przez syberyjskie śniegi".
>>> czytaj więcej
Świadectwo siły i woli życia
Sandra Kalniete pisze, bo chce pamiętać. Dorastając pod wpływem sowieckiej propagandy, nie znała prawdy o dziejach Łotwy ani swojej rodziny. Urodzona w syberyjskiej tajdze, dziś wie, komu zawdzięcza wolność.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.