Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

14.04.2015

Chętnie bym nakręciła film na podstawie „Heretyka z familoka”

Urzekła mnie postać Janoscha, człowieka o niezwykłym poczuciu humoru, często czarnym, ale to normalne dla ludzi mieszkających na Śląsku - mówi reżyserka Magdalena Piekorz.

Posłuchaj, co jeszcze ujęło reżyserkę filmu Pręgi w autobiografii Horsta Eckerta.

Magdalena Piekorz o Janoschu

Pierwsza biografia twórcy kultowego Cholonka

Urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza. Koszmary dzieciństwa przez długie lata egzorcyzmował alkoholem. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zyskał sławę jako rysownik o niepodrabialnym stylu. Stworzona przez niego para bohaterów Miś i Tygrysek, popularnością przebiła postaci z kreskówek Disneya – ale przekorny i obrazoburczy Janosch ilustrował także dzieła markiza de Sade i Charlesa Bukowskiego.

Jego życie to pasmo malowniczych i awanturniczych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

Janosch – pisarz, rysownik, mędrzec i heretyk, bluźnierca i człowiek boży. Niechętnie udziela wywiadów, a jednak zaufał Angeli Bajorek i odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem jednej z najbardziej fantastycznych biografii, jaką można sobie wyobrazić.