Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Angela Bajorek

Heretyk z familoka. Biografia Janoscha

Pierwsza biografia twórcy kultowego Cholonka

Urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza. Koszmary dzieciństwa przez długie lata egzorcyzmował alkoholem. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zyskał sławę jako rysownik o niepodrabialnym stylu. Stworzona przez niego para bohaterów Miś i Tygrysek, popularnością przebiła postaci z kreskówek Disneya – ale przekorny i obrazoburczy Janosch ilustrował także dzieła markiza de Sade i Charlesa Bukowskiego.

Jego życie to pasmo malowniczych i awanturniczych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

Janosch – pisarz, rysownik, mędrzec i heretyk, bluźnierca i człowiek boży. Niechętnie udziela wywiadów, a jednak zaufał Angeli Bajorek i odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem jednej z najbardziej fantastycznych biografii, jaką można sobie wyobrazić.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 140x205

Liczba stron: 288

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-03-02

ISBN: 978-83-240-3288-4

Opracowanie graficzne: Ewa Satalecka

Przeczytaj także

Będzie niemiecka „Biografia Janoscha”
Książka Angeli Bajorek zostanie wydana nakładem wydawnictwa Ullstein z Berlina. Premiera niemieckiego tłumaczenia wiosną 2016 roku.
>>> czytaj więcej
Chętnie bym nakręciła film na podstawie „Heretyka z familoka”
Reżyserka Magdalena Piekorz opowiada o swoich wrażeniach z lektury autobiografii Horsta Eckerta.
>>> czytaj więcej
O Janoschu w Katowicach
Księgarnia Zła Buka i wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie z Angelą Bajorek, autorką książki Heretyk z familoka.
>>> czytaj więcej
Zapraszamy do Zabrza!
W niezobowiązującej atmosferze śląskiej biesiady odbędzie się spotkanie z okazji premiery książki Heretyk z familoka. Biografia Janoscha!
>>> czytaj więcej
Świętuj z nami 84. urodziny Janoscha
Zapraszamy do Krakowa na spotkanie wokół książki Heretyk z familoka. Biografia Janoscha.
>>> czytaj więcej
Janosch pozdrawia z Teneryfy!
Heretyk z familoka dał się sfotografować z okładką poświęconej mu biografii na jednej z plaż Wysp Kanaryjskich.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Kazimierz Kutz

„Pan Bóg, lepiąc osiemdziesiąt lat temu pod Zabrzem Horsta Eckerta – czyli Janoscha, nie mógł tego zrobić na trzeźwo! To niemożliwe – mieć taki życiorys! Niewiarygodna szczerość, tragizm sklejony z komizmem – jakby były śledziami z jednej beczki – zapierają dech. Znam tysiące biografii niezwykłych ludzi, ale ta – mojego kumpla z Teneryfy – powala na ziemię. Janosch jest genialnym Ślązakiem”.

Premiera "Heretyka z familoka. Bigrafii Janoscha w Goethe Institut Krakau
Janosch ze swoją biografią
Magdalena Piekorz o biografii Janoscha

Recenzje

Inspirująca
15 13
„Heretyk z familoka" to pierwsza biografia, która szczerze i ze szczegółami opisuje życie Janoscha. Jak nie wiecie, kim jest? To normalne, bo autor bardziej znany jest w Niemczech. Janosch napisał rewelacyjne książki dla dzieci, które za granicą osiągnęły miano kultowych.
>>> czytaj więcej
Należała mu się ta biografia od dawna
13 11
Janosh jest mało znany u nas, ale za granicą robi furorę. Mieszkałam w Niemczech przez kilka lat, więc tam w każdym domu jest jakaś jego książka. Urodził się na pograniczu, w Zabrzu, dlatego czuje się kosmopolitą, heretykiem, a dziś też szczęśliwym człowiekiem, ale zanim zaczął uśmiechać się pełną piersią, przeżył wiele złego.
>>> czytaj więcej
Ciężkie przeżycia
14 14
Przedwojenny, wojenny i powojenny świat pokazany w perspektywie życia Janosha każe doceniać to, co dziś mamy. Traumy dzieciństwa, z jakimi musi mierzyć się Janosh, do dziś dzień nie równają się żadnymi, o których czytałem.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.