Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.03.2015

Rekolekcje z ks. Tischnerem

W dniach 20-22 marca w Ludźmierzu pod hasłem „Wierzę w Boga" do przedwielkanocnej refleksji zachęcać będą wiernych bp Grzegorz Ryś oraz autor książek o Tischnerze, Wojciech Bonowicz.

Rekolekcje rozpoczną się w piątek 20 marca 2015 roku od Mszy św., której oprawę uświetni chór Magnificat z Ludźmierza. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej odbędzie się pierwsza odsłona cyklu „Nocne rozmowy z rekolekcjonistą", prowadzona przez Wojciecha Bonowicza, autora książek o Tischnerze. W drugim dniu rekolekcji z uczestnikami spotka się m.in. kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński, który poprowadzi nabożeństwo pokutne.

XII Rekolekcje Tischnerowskie to dobra okazja nie tylko do przemyśleń i zadumy, ale także do zgłębienia tajników góralszczyzny. Wierni będą mogli się o tym przekonać podczas sobotniej „Chłopskiej godziny szczerości", którą poprowadzi dr Stanisława Trebunia-Staszel wraz z góralkami.

Jednym z punktów drugiego dnia rekolekcji będzie też program poetycko-muzyczny „Jest wśród nas" poświęcony pamięci ks. Józefa Tischnera. Uczestnikom polecamy także wieczorną debatę „Czy jest wśród nas Tischner?".

Ostatni dzień rekolekcji tj. niedziela 22 marca rozpocznie się od godz. 9.00 Mszą św. w ludźmierskim sanktuarium pod przewodnictwem bpa Grzegorza Rysia. O godz. 10.30 w Domu Pielgrzyma odbędzie się rozmowa zatytułowana „Kościół w dzisiejszym świecie", którą hierarcha poprowadzi wraz Wojciechem Bonowiczem.

Z Ludźmierza uczestnicy rekolekcji pojadą do Łopusznej, rodzinnej miejscowości ks. Tischnera, gdzie przy jego grobie odbędzie się spotkanie modlitewne.

28 czerwca 2015 roku minie dokładnie 15 lat od śmierci ks. prof. Józefa Tischnera.

 

"Miłosierdzie Boga nie ma granic, nasze zaufanie do Boga też nie powinno mieć granic"

Refleksje ks. Józefa Tischnera o istocie Bożego Miłosierdzia pisane w trakcie ostatnich lat ciężkiej choroby. Pozwalają one zrozumieć przesłanie zawarte w "Dzienniczku" św. Faustyny.

Zebrane tu artykuły były niezwykle ważne dla sprawy Łagiewnik, były też ważne i przełomowe, w co nie wątpię, dla samego Autora. Pisał je w ostatnich latach ciężkiej choroby, podczas której zawierzał się Bożemu miłosierdziu, i był Miłosierdzia wiarygodnym świadkiem. Wierzymy, że publikowane eseje Księdza Profesora przyczynią się do głębszego rozumienia sprawy miłosierdzia.
(fragment wstępu kard. Kazimierza Nycza)

Wiara s. Faustyny (…) jest religią szczęśliwych, którzy dzięki współ-odczuwaniu z Chrystusem potrafią odkryć sens cierpienia i dojrzewać w cierpieniu.
(fragment książki)