Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.12.2014

Prof. Izdebski: w Polsce wiedza na temat AIDS jest niewystarczająca

1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Polecamy rozmowę z prof. Zbigniewem Izdebskim, która ukazała się w najnowszej książce profesora i Janusza L. Wiśniewskiego - Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości.

Janusz L. Wiśniewski: Zajmujesz się zagadnieniem HIV w Polsce, bierzesz udział w wielu konferencjach na ten temat, uczestniczysz w programach rządowych, które mają na celu ochronę zdrowia przed HIV. Czy to przynosi jakieś pozytywne skutki?

Zbigniew Izdebski: Muszę z ubolewaniem powiedzieć, że niestety w Polsce wzrasta liczba nowych zakażeń i spada wiedza na temat HIV, AIDS. Tyle działań prewencyjnych wykonujemy, mając wrażenie walki z wiatrakami. Coś przegapiamy. Temat ten nie jest wystarczająco podejmowany w szkole. Nie ma właściwie dużych kampanii na temat bezpieczniejszego seksu.
(...)
Z.I.: Upieram się, że pomimo to wiedza na temat AIDS jest niewystarczająca. Ze statystyk ogólnopolskich wynika, że prawie 49 procent Polaków sądzi, iż można zakazić się HIV, używając publicznych toalet, jednocześnie 40 procent uważa, że nie zakazi się, jeśli będą unikać ukąszeń komarów i podobnych owadów. Czyli rozumienie tematu drastycznie spada.
(...)
Z.I.: Oczekiwaliśmy długo, że zostanie ogłoszona szczepionka przeciwko HIV czy lek na AIDS. Nie zostały wynalezione. Obecnie jest stosowana terapia lekowa, dzięki której pacjenci mogą w miarę normalnie uczyć się, pracować. (...) Obserwujemy duży postęp medycyny, dlatego ważne jest, aby kobiety chciały te testy wykonać, bo jeśli się okaże, że matka jest zakażona HIV, to dzięki odpowiednim procedurom medycznym może urodzić zdrowe dziecko.

Fragment z rozdziału IX, s. 217-226
INTYMNIE. Rozmowy nie tylko o miłości

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie i miłości, ale wstydziliście się zapytać

Czego pragnie kobieta, a czego mężczyzna? Czy monogamia może być podniecająca? Czy nimfomankę kiedykolwiek boli głowa? I po co ludziom wierność?
Autorów tej książki pewnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeden jest wybitnym seksuologiem, drugi autorem wielu bestsellerowych powieści i jednocześnie naukowcem, który chemię miłości potrafi rozłożyć na czynniki pierwsze.
Ich rozmowa wciąga, skłania do refleksji, czasami zaskakuje. Nie ma w niej tematów tabu, ani niewygodnych pytań; jest wiedza, są konkretne porady i obrazowe przykłady, a także bardzo intymne wyznania.
A co więcej - obok należnej tematowi naukowej powagi - znajdziecie w tej książce także bardzo dużo humoru.