Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.06.2014

Daj się uwieść alchemii smaków

We Florencji, mieście zmysłów, każdy jest artystą. Nino jest geniuszem smaku. Jego ucztom nie potrafią się oprzeć Medyceusze, a nawet sam papież. Jednak on wciąż szuka tego jedynego brakującego składnika - czy trop znajduje się w zagadkowym uśmiechu jego przyjaciółki Tessiny?

Powieść brytyjskiego historyka sztuki Philipa Kazana to doskonała wakacyjna lektura przenosząca wprost do zmysłowej Toskanii.

Opowieść przeszywająca niczym Pachnidło i równie realistyczna jak Dziewczyna z perłą. Delektuj się tą zmysłową historią namiętności i obsesji.
„Good reads"

Zajrzyj w mroczne zakamarki renesansowej Florencji. Odkryj epokę nienasycenia i niezaspokojonego apetytu. Poznaj tętniącą od emocji historię, którą tworzą najbarwniejsze postacie epoki.
„Sunday Telegraph"

Kiedy z życia Nina Latini znika ukochana Tessina, zmuszona do ślubu z podstarzałym arystokratą, Nino zatraca się w pracy. Uczty doprowadzające do szaleństwa, szelmowskie kurtyzany, potrawy, które mącą zmysły - tylko on potrafi wyczarować spektakl, który zachwyci możnych od Florencji po Rzym. Ale raz rozbudzony apetyt nie pozwoli o sobie zapomnieć, tak jak pierwsza miłość, której nie nakarmisz tylko wspomnieniami. Jeśli chcesz ją odzyskać, wiedz, że droga do serca prowadzi przez żołądek.

Zainteresowani jak skończy się ta smakowita historia? Premiera już 8 czerwca 2014 roku.

 

Philip Kazan

Apetyt

Tłumaczenie: Urszula Woźniakowska

Zmysłowa opowieść o rozkoszach podniebienia i sile namiętności

W XV-wiecznej Florencji, mieście zmysłów, każdy jest artystą. Młody Leonardo da Vinci uczy się mieszania pigmentów, a Nino Latini łączy cynamon, pieprz, gałkę muszkatołową i wanilię. Jego daniom nie potrafią się oprzeć Medyceusze, kardynałowie, a nawet sam papież.

Kiedy jego ukochana Tessina zostaje zmuszona do ślubu z podstarzałym arystokratą, Nino zatraca się w pracy. Obłędne uczty, rozpustne kurtyzany, potrawy, które mącą zmysły – tylko on potrafi wyczarować spektakl, który zachwyca od Florencji po Rzym.

Ale raz rozbudzony apetyt nie da o sobie zapomnieć. Tak jak pierwsza miłość, której nie nakarmią same wspomnienia. Jeśli droga do serca wiedzie przez żołądek, Nino użyje najwykwintniejszych smaków, by odzyskać ukochaną.

Przepis kulinarny autorstwa Philipa Kazana, nawiązujący do treści książki:

Wołowina duszona w winie to prawdziwy smak Florencji, który nie zmienił się od czasów Nina i Tessiny. W książce to wspaniałe danie pojawia się w finale.

A oto sekretna receptura:
1 kilogram młodej pieczeni wołowej,
1 butelka wytrawnego czerwonego wina,
1 cebula,
2 marchewki,
pół główki czosnku,
pół laski cynamonu,
1 łyżeczka ziaren pieprzu,
1 łyżeczka goździków,
4 liście laurowe,
Szczypta papryczki pimiento

Zacznij od przygotowania mięsa – natrzyj wołowinę solą i pieprzem i odłóż w chłodne miejsce. Wlej około 60 ml oliwy do rondla o grubym dnie. Rozgrzej ją na dużym ogniu i kiedy będzie bardzo gorąca, wrzuć grubo pokrojoną cebulę i marchewki. Smaż je, aż lekko się zrumienią.
Obierz czosnek i wrzuć go do rondla z warzywami, dodaj cynamon, pieprz, goździki, sporą szczyptę papryki pimiento i liście laurowe. Dosól do smaku. Na patelni obsmaż mięso ze wszystkich stron, aż się zrumieni. Przełóż do rondla z warzywami. Wlej do tego całą butelkę czerwonego wytrawnego wina, tak by zakryło mięso. Zagotuj, potem zmniejsz ogień i duś pod przykryciem około 3 godzin.