Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Maja Bursztyn jedzie na wakacje

Wesoło o ważnych sprawach

Seria książeczek o Mai Bursztyn jest przeznaczona dla najmłodszego czytelnika w wieku przedszkolnym, zarówno chłopców jak i dziewczynek, a także dla dzieci, które uczą się czytać. Na każdej stronie znajduje się niewielka ilość tekstu i ilustracje przedstawiające historie, o których czytamy.

Opowiadania są napisane wciągającym, przyjemnym do głośnego czytania językiem, a ilustracje na pewno przyciągną uwagę młodego odbiorcy. Zaletą tej książeczki są wesołe, opowiedziane z humorem, w interesujący sposób historie. Treści merytoryczne również zasługują uwagę. Ta seria porusza problem dziecięcej przyjaźni, punktualności, komunikacji w rodzinie. Główna bohaterka książeczki przeżywa przygody, które mogą przydarzyć się naszym pociechom i dla tego jest to szczególnie interesująca pozycja.


Recenzent: Agnieszka Bandzińska

Paula Danziger

Maja Bursztyn jedzie na wakacje

Tłumaczenie: Magdalena Zielińska

Świetna pisarka Paula Danziger i znakomity rysownik Tony Ross przedstawiają najmłodszym czytelnikom nową osobę - Maję Bursztyn. Maja ma 6 lat i bardzo zdecydowany charakter. Świat, w którym żyje - rodzina, szkoła, przyjaciele - stwarza wiele problemów i Maja musi się z nimi uporać. Dla niej to niezwykle ważne kroki w życiu - pierwszy dzień w szkole, pierwsza przyjaźń, wyjazd na wakacje. Są też wydarzenia bardzo trudne, takie jak rozwód rodziców. Paula Danziger stworzyła proste książeczki przemawiające do dziecięcej wyobraźni i psychiki. Ze względu na doskonale dobraną formę mogą stać się lekturą dla najmłodszych, którzy dopiero co poznali litery.

Paula Danziger napisała ponad 30 książek, w tym debiutancki The Cat Ate My Gymsuit z 1974 oraz Remember Me to Harold Square, The Divorce Express i Can You Sue Your Parents for Malpractice? Była autorką serii o Mai Bursztyn i Matthew Martinie, prowadziła sobotni program w BBC o literaturze dziecięcej, odwiedziła ponad 15 krajów. Jej powieści zostały opublikowane w 53 krajach, w 14 językach. Uwielbiała grać w pinball, zdobywać nowych przyjaciół, nosić fioletowe ciuchy i malować paznokcie. Często powtarzała, że gdyby nie udało jej się zostać pisarką - czekałaby ją kariera kabareciarza. Paula Danziger zmarła 8 lipca 2004.

Wypowiedzi młodych czytelników:
„Maja Bursztyn jest śmieszna i fajna”.
„Maja Bursztyn jest zabawna. Podobała mi się. Nie wiem która część najbardziej, bo podobały mi się wszystkie”.
„Maja Bursztyn jest zabawna. Kocha mamę i tatę, i przyjaciół. Podobała mi się i przeczytam ją jeszcze i jeszcze raz”.

Seria Maja Bursztyn jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5-7 lat do czytania samodzielnego lub z rodzicami. W Stanach Zjednoczonych ukazało się sześć części.