Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Przetrwać Belize. Opowieść GROM-owca o morderczym treningu w dżungli

W piekielnej dżungli, ale z dobrym humorem

Okładka z dwoma uzbrojonymi i niewątpliwie wymiętoszonymi żołnierzami plus wzmianka o morderczym treningu. Napisane przez operatora GROM. Już na pierwszy rzut oka - rzecz o dzielnych żołnierzach dających z siebie wszystko w egzotycznej dżungli. I o tym jest ta książka. A jest według mnie świetna, bo cudownie napisana. Naval niejednokrotnie podkreśla, że rzecz powstała w oparciu o jego notatki ze szkolenia, pojawiają się fragmenty owych zapisków. Nie jest to jednak sucha relacja z wyczerpującego szkolenia, ale raczej świetna powieść przygodowa o walorach edukacyjnych.

 

Myślę, że to kwestia osobowości autora - można wyczuć spory dystans do siebie i duże poczucie humoru (czasami komentarze żołnierskiej doli nieco przypominały mi prosty i jakże zdrowy rozsądek Szwejka). I tak powstała miejscami zabawna, ale pouczająca książka o przygotowaniu do działania w dżungli, jakie odbierają żołnierze.

 

Nie jest to podręcznik sztuki przetrwania, choć na pewno sporo można się dowiedzieć. W dżungli najprostsze dla nas codzienne czynności stają się wyzwaniem. Naval całkiem dowcipnie przekazuje nam to, czego sam się nauczył. Krótko mówiąc - mądra rozrywka.


Recenzent: Hubert Dziadczykowski

Ta książka zabierze was w podróż w miejsce, z którego trudno jest wrócić żywym

Prawdziwa opowieść GROM-owca o sztuce przetrwania w dżungli – środowisku, gdzie człowiek ma najmniejsze szanse na przeżycie.

Na tych stronach znajdziecie krew, pot i humor. Poczujecie niesamowite zmęczenie i niewiarygodną satysfakcję, jakich można doznać tylko wtedy, gdy w zielonym piekle uda się wyciąć maczetą drogę dla siebie i swojego oddziału.

Jako operator GROM-u Naval brał udział w wielu misjach. Kiedy nocami patrolował ulice Bagdadu, bezustannie czyhało na niego niebezpieczeństwo. Jednak nawet te doświadczenia nie mogły go przygotować na to, co zobaczył w położonym na krańcu świata Belize. Południowoamerykańska dżungla to miejsce, gdzie dla człowieka niebezpieczne jest niemal wszystko – jadowite węże i pająki, boleśnie kłujące rośliny i błoto, które może pochłonąć każdego.

Tylko ta książka zabierze was w podróż w miejsce, z którego trudno jest wrócić żywym.
Oprowadzi po nim człowiek, który poznał sekrety sztuki przetrwania w ekstremalnych warunkach. Podzieli się też praktycznymi radami, jak... dać sobie radę w każdej sytuacji. Mało tego, Naval zainspiruje was, żeby ruszyć się z kanapy i stanąć do walki z własnymi słabościami.