Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo

Starcie dwóch potworów

Społeczeństwo polskie wychowane i wykształcone w PRL oraz zaraz potem, nosi w wyobraźni wspólny obraz II wojny. Obraz szalonego Hitlera i krwiożerczych faszystów. Davies burzy ten stereotyp. Uzmysławia nam, że najtragiczniejsza i największa katastrofa moralna XX w. była starciem dwóch potworów i dwóch systemów, z których nie można jednoznacznie wybrać tego gorszego.

 

Obraz Hitlera zmienia się na tle prawdy o Stalinie i komunizmie oraz zagrożeniach, jakie niósł dla Europy. Prawda o bohaterach tamtych czasów też nie jest taka łatwa do przyjęcia. Czy wojnę wygrali ci sprawiedliwi, a jaki był przy tym udział demokratycznego Zachodu? Kto zyskał na tej tragedii, a kto stracił? POLECAM I OSTRZEGAM!: Książka zawiera treści szkodliwe dla stereotypowego myślenia o historii II wojny światowej.

 


Recenzent: Piotr Stasiowski

Ktoś powiedział o Normanie Daviesie, że posiada dar, który mają tylko wielcy historycy - umiejętność przemyślenia przeszłości na nowo. Ktoś inny dodał: „Norman Davies ukazuje nam namiętności, poezję, mity i anegdoty równie dobrze jak historyczne fakty”.

Prawdziwości obu tych opinii dowodzi ta książka. Jeśli ktokolwiek mógł napisać coś nowego o II wojnie światowej - przedstawić nowy sposób patrzenia na nią - to właśnie Norman Davies. Autor bestsellerowego Powstania' 44 i odkrywczej syntezy historii Polski, czyli Bożego igrzyska, dokonał tego w fascynujący i pouczający sposób. 

Europa walczy 1939-1945 to udana realizacja na pozór niewykonalnego pomysłu: przedstawienia wszystkich aspektów II wojny światowej w Europie w jednej książce. Efektem jest zapierająca dech w piersiach, odkrywcza panorama historii kontynentu z lat 1939-1945. W przeciwieństwie do wielu publikacji na ten temat Norman Davies nie analizuje jednego wybranego zagadnienia wojny. Nie zajmuje się tylko armiami albo tylko cierpieniem ludności. Przedstawia całościową wizję konfliktu i demaskuje stronniczość jego dotychczasowego postrzegania. Książka Normana Daviesa z całą pewnością zrewolucjonizuje nasze myślenie o II wojnie światowej.Przeczytaj recenzję