Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej

Przez mamę Papieża do jego świętości

Mama dla mnie to kobieta silna i odważna. Kobieta, która przez 9 miesięcy drży o swoje maleństwo, a później odnajduje w sobie niesamowite pokłady energii i siły, by je wydać na świat.

Mama -to kobieta cierpliwa- oczekuje na dziecko czasem nawet latami.
Mama- to kobieta bohater - najważniejsze, by dziecko żyło, nie dba o swoją wygodę.
Mama - to kobieta, która zgadza się na życie, a czasem też na śmierć.
Mama - to kobieta, która traci dziecko i umie się podnieść i wierzyć nadal.
Co wiemy o mamie Karola Wojtyły? Niewiele jest źródeł, które o niej mówią. Żyje ona we wspomnieniach pokoleń.
Ale dzięki książce Mileny Kindziuk, która podejmuje się zadania, aby dotrzeć do dokumentów i do ludzi, którzy mogli coś wiedzieć o Emilii Wojtyłowej i która układa historię życia mamy Papieża w spójną układankę, podejmując próbę ocalenia jej osoby od zapomnienia, dowiadujemy się więcej.
Jaką mamą była Emilia? Dla mnie była kobietą odważną i silną, która wierzyła w Boga i godziła się na wszystko, co życie niosło. Jej życie nieustannie przeplatało się ze śmiercią. Była matką, która tuż po porodzie straciła córkę, ale nadal wierzyła w cud życia i której lekarz sugerował aborcję przy kolejnym dziecku, którego życie było zagrożone. Ale ona zawierzając wszystko Bogu, postanowiła urodzić, bo to było najważniejsze, przekazanie życia, mimo swojej słabości fizycznej, mimo niebezpieczeństwa, które mogło grozić jej i dziecku. Jej postawa powinna być przykładem dla wielu kobiet.
Matka oddana życiu i rodzinie, ufająca Bogu, urodziła syna. Dzięki jej poświęceniu narodził się Jan Paweł II - wielki, święty człowiek.
Jestem pełna podziwu dla Emilii. Książka opowiada o jej życiu, a autorka wplatając w tę historię ówczesną sytuację społeczną i historię, pozwala nam poznać środowisko, w jakim żyła Emilia.
Emilia, której życie po jej śmierci trwało w dzieciach, które urodziła i dzięki świętości Jana Pawła II będzie trwało zawsze.
Aby poznać Emilię i zrozumieć, jak ważną osobą była dla Papieża, warto przeczytać tę poruszającą opowieść.


Recenzent: Jolanta Szwarc

Opowieść o kobiecie, która dała życie Świętemu Papieżowi

Cały świat poznał jej syna. Każdy, kto miał okazję z nim rozmawiać, podkreślał to, jak dobrym, ciepłym i niezwykłym człowiekiem był Jan Paweł II. A on często mówił o tym, jak wiele zawdzięcza swojej matce i rodzinie, którą udało jej się stworzyć.

Kim była ta niezwykła kobieta? Jakie były jej losy? Jaki był dom, w którym wychowywał się Papież?

Milena Kindziuk przez kilka miesięcy przemierzała Polskę w poszukiwaniu choćby najdrobniejszych wspomnień o Emilii Wojtyłowej. Rozmawiała z krewnymi rodziny Wojtyłów oraz najbliższymi współpracownikami Jana Pawła II, przeglądała księgi parafialne, miejskie kroniki, muzealne zbiory. Dotarła do niepublikowanych wcześniej zdjęć i nieznanych dokumentów. To wszystko pozwoliło jej na stworzenie jedynego w swoim rodzaju portretu matki Świętego Papieża – Polaka, kobiety niezwykle silnej, odważnej i całkowicie oddanej swojej rodzinie.