Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ten gruby

Problemy nastolatków

Rzadko sięgam po literaturę młodzieżową, bo rzadko udaje mi się trafić na coś, co jest w stanie mnie zainteresować. Zwolenniczką literatury młodzieżowej jestem ogromną. Z jedną drobnym zastrzeżeniem - jestem zwolenniczką książek, które są wartościowe. Do nich zaliczam książkę "Ten gruby" Barbary Ciwoniuk.
W dzisiejszych czasach coraz więcej nastolatków boryka się z nadwagą czy otyłością. Jednak na półkach w księgarniach, próżno szukać książek traktujących o tak realnym problemie, który dotyka tę grupę społeczną. Prędzej znajdziemy opowieści o wilkołakach czy wampirach niż powieść o chłopcu z nadwagą i losach niepełnosprawnej nastolatki. Jacek to chłopak z problemami. Właśnie zostaje dotkliwe pobity przez kolegów ze szkoły, zamknął się w swoim pokoju i jest, jak to się mówi, w dołku psychicznym. Choć wszyscy starają mu się pomóc, tak naprawdę jedyną słuszną decyzją będzie taka podjęta tylko i wyłącznie przez niego. Świadomie i dojrzale. Podejmuje ją - zmienia po raz kolejny szkołę, ale tym razem przeprowadza się na wieś, do swojej ciotki. Chce zmienić siebie, trochę się usamodzielnić i schudnąć.
Równocześnie poznajemy koleżankę Jacka, Adriannę, która również przeżywa ciężkie chwile. Od kilku lat nie wychodzi z domu, jest samotną nastolatką przykutą do wózka i... poniekąd do życia swojej mamy. Aby dowiedzieć się o tym, jak kończą się losy tych bohaterów, warto choć na chwilę oderwać się od innych książek literatury młodzieżowej i sięgnąć po tę lekturę. Wartościową, prawdziwą i realną. Pisanie o tej książce to naprawdę czysta przyjemność, bo ma tyle plusów, że jest godna polecenia każdemu czytelnikowi. Ciekawe jest to, że autorka książki postanowiła nakreślić portret problemów nastolatków. Takich, o których zazwyczaj się nie wspomina. Co więcej, uczyniła to w tak ciekawy sposób, że książkę się po prostu dobrze i błyskawicznie czyta. Jest dopracowana, bohaterowie drugo- i trzecioplanowi są niezwykle wyraziści, realni. Jestem nią zachwycona i wiem, że będę chciała przeczytać więcej jej książek, bo z całą pewnością jest to pisarka unikatowa, która porusza nastoletnie tematy tabu i kwestie, które niestety nadal są wstydliwe.
Recenzent: Dominika Krawczak

Opowieść o chłopaku, który znajduje sposób na walkę z własnymi słabościami

Otyły frajer, pośmiewisko całej szkoły. Nadopiekuńcza matka, toksyczna rodzina. Znacie to? Jacek tkwi w tym bagnie od lat. Wydaje mu się, że nic się nie da zrobić. A jednak...

Ten gruby to opowieść o chłopaku, który mimo przeciwności losu znajduje sposób na walkę z własnymi słabościami. Czy będzie miał odwagę i siłę by wytrwać? Czy znajdzie kogoś, kto go zaakceptuje?