Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Pozdrowienia od niegrzecznej dziewczynki...

Ricardito. Niegrzeczna dziewczynka. Moje pierwsze spotkanie z nimi i samym Mario Vargasem Llosą. Do książki podchodziłam z dużą rezerwą, w obawie, że zostanę przytłoczona zaserwowaną przez noblistę treścią. Bardzo dobrze się stało, że przeczytałam ja właśnie teraz. Ten emocjonalny twister, zaserwowany przez Llosę, wstrząsnął mną autentycznie, być może dlatego, że sama znalazłam się w podobnej sytuacji emocjonalnej, zupełnie jak główny bohater...


Ricardo Somocurcio urodził się po to, aby mieszkać w Paryżu - mieście, które z każdego zakątka wręcz kipi od kulturalnych ekscesów i miłosnych uniesień. Mieście, w którym bez żadnej konkretnej przyczyny pragnął osiedlić się na całe życie. Ricardito urodził się także po to, aby przez lata swojej egzystencji kochać tylko jedną kobietę - eks- Chilijeczkę, ekstowarzyszkę, eks- madame Arnoux, eks- Mrs. Richardson, eks- Kuriko. Niegrzeczną dziewczynkę. Kobietę o wielu twarzach, niezależną, odważną i niewyobrażalnie piękną, która niczym mantra będzie pojawiać się i znikać w życiu „chudopachołka". Kobietę-modliszkę, która, jak żadna inna potrafi uszczęśliwić go i sprowadzić w najgłębszą otchłań autodestrukcji i rozpaczy. Lima, Paryż, Londyn, Tokio, Madryt. Pięćdziesiąt lat w kolorze miodowych oczu niegrzecznej dziewczynki.


Rewelacyjna literatura. Historia, która prawdopodobnie na zawsze pozostanie w moim sercu. Przepełniona emocjami, niekiedy perwersyjna, niekiedy niewyobrażalnie refleksyjna i ujmująca. Napisana cudownym, barwnym językiem, w pełni odzwierciedlającym czasy rewolucji w Peru, kulturalnego rozwoju Paryża i Londynu. Dzięki Mario Vargasie Llosie poznałam „ to studium miłości odciętej od całej mitologii romantycznej (...). Mieści się w niej wiele, wszystko, co jest związane z naturą człowieka: instynkt, seks, namiętność, także ta duchowa, fantazmaty, które kształtują nasze relacje, czynią nas lepszymi czy gorszymi ludźmi."


Recenzent: Laura Nowak

Bestsellerowa opowieść o miłości, szelmostwach i szaleństwie

Ricardo był nastolatkiem, kiedy poznał niegrzeczną dziewczynkę. Od tamtego dnia przez ponad pięćdziesiąt lat ukochana pojawia się w jego życiu i znika bez śladu. Czy to w Limie, Paryżu, Londynie, Tokio czy Madrycie – każdy jej powrót będzie ważnym wydarzeniem w życiu Ricarda i ważnym momentem w najnowszej historii świata.

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" to przewrotna opowieść o femme fatale i miłości aż po grób, miłości idealnej, perwersyjnej, archetypicznej, która potrafi nadać życiu sens i strącić na dno rozpaczy.