Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Maria Callas. Primadonna stulecia

Poszerzenie horyzontów

To, co najbardziej zapamiętałem z biografii Marii Callas, to bardzo skomplikowane relacje z jej rodziną i mężczyznami, na które była skazana, lub w które dobrowolnie się pakowała.

Zagubiona, krucha i genialna Maria Callas jest idealną postacią do stworzenia świetnej biografii. Jej młodzieńcza tułaczka po Europie i dalsze podróże naznaczone samotnością i kompleksami nie wynagradzają wcale luksusu i blichtru, w jakim żyła diwa operowa.

Przeczytałem z przyjemnością i polecam poszerzenie biograficznych horyzontów operowych.

 


Recenzent: Marek Poniatowski

Anne Edwards

Maria Callas. Primadonna stulecia

Tłumaczenie: Mieczysław Godyń

Uwielbiana, pożądana i samotna. Porywająca biografia legendarnej divy

Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy. Kochana i uwielbiana, prywatnie była inna niż na scenie. W rzeczywistości porywcza i wybuchowa, z wyrachowaniem zdradzała męża. Jednak los nie był jej dłużny. Sama została skrzywdzona przez kochanka – najbogatszego wówczas człowieka na świecie – Arystotelesa Onassisa. To on zmusił Callas do ukrywania ciąży, później dziecka, które zmarło kilka dni po porodzie, a wreszcie porzucił ją dla Jacqueline Kennedy.
Życie Callas to opowieść o wzlotach i upadkach. O licznych skandalach, samotności i odrzuceniu. O złotej erze opery, triumfach na legendarnych scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz współpracy z największymi artystami epoki.
Edwards przeanalizowała wszystkie standardowe źródła, a oprócz tego sama przeprowadziła sporo wywiadów (…). Jest porażona publicznymi triumfami i prywatnymi smutkami Callas, a swoje zafascynowanie przekazuje czytelnikowi w imponująco skuteczny sposób.
Terry Teachout, “The New York Times”