Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Chuda

Pokochaj swoje ciało

"Chuda" to historia, jakich wiele. Ile razy słyszymy o nastolatkach, które zaczynają się odchudzać... Zaczyna się niewinnie. Główna bohaterka, trzynastoletnia Jessica, jedzie z rodziną na wakacje i tam zauważa, że kilka dodatkowych kilogramów zaczęło jej przeszkadzać. Postanowiła zacząć się odchudzać - po prostu mniej je i więcej się rusza. Jednak stopniowo staje się to jej obsesją. Zaczyna być uzależniona od satysfakcji, której dostarcza jej odchudzanie.
Każdego dnia skrupulatnie podlicza kalorie, wykonuje niezliczone ilości ćwiczeń, a jej prawdziwe poczucie szczęścia znika wraz z kilogramami... Odchudzanie staje się całym jej życiem, aż w końcu przekracza pewne granice i nagle okazuje się, że to już nie jest zwykła kuracja tylko choroba. Śmiertelna, bo przecież anorexia nervosa potrafi zabijać.
Powieść ukazuje nam dramat, z jakim przyszło się zmierzyć młodej dziewczynie. Małpa (czyli choroba w postaci słyszanego głosu) nią rządzi, wmawiając, że jest gruba oraz rozkazując, aby jadła mniej. Wyśmiewa jej próby walki z chorobą. Książka ukazuje nam również, że myślenie kategoriami piękna jako chudości to obłędny, wciągający wir, który nie dla wszystkich kończy się szczęśliwie.
"Chuda" to idealna powieść dla każdej nastolatki, może dlatego, że napisała ją (na podstawie własnych doświadczeń) Judith Fatallah, mając lat naście. Nieskomplikowany język jej pisarstwa, jest prosty i zrozumiały dla każdego. Przekaz, jaki niesie ze sobą ta książka, nadaje jej charakteru i pozbawia banału - warto pokochać swoje ciało. A to, że będzie w rozmiarze XS może mu tylko więcej odebrać niż dać.

Recenzent: Dominika Krawczak

Judith Fathallah

Chuda

Tłumaczenie: Magdalena Zielińska

Wstrząsająca powieść o anoreksji napisana przez nastolatkę. Siłę tej książki stanowi dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym, przeszła swoje piekło. Przeszła je nie na darmo, udało jej się pokonać chorobę. Dziś, w pełni wyleczona, studiuje literaturę w Cambridge i pracuje nad drugą powieścią. Chuda to lektura, którą można również polecić rodzicom nastolatków - świetnie napisana, mocna i jednocześnie optymistyczna. Z anoreksji można wyjść.

Judith Fathallah ma 19 lat i pochodzi z Cardiff. Jest w połowie Walijką, w połowie Irakijką i całe życie spędziła w Walii. Gdy miała 8 lat, zginął tragicznie jej ojciec, który był irakijskim inżynierem. Dla Judith był to ogromny cios. Gdy miała 13 lat, była dosyć pulchna i w wakacje postanowiła definitywnie się odchudzić. Kilka miesięcy później zdiagnozowano u niej anorexię nervosę i została skierowana na dziecięcy oddział psychiatryczny.