Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Oliwkowy labirynt

Otwórz wrota przestępczego świata Barcelony

Oliwkowy labirynt, to chuligaństwa ciąg dalszy! Znowu spotkamy tu starych, dobrych znajomych, jak doktor Sugranes, siostra-prostytutka Candida, komisarz Flores i nasz hiszpański lump, rzecz jasna. Każda opowieść w tak doborowym towarzystwie (pełnym komicznie skreślonych postaci) musi zachwycać, zaskakiwać zwrotem akcji i zwyczajnie bawić.

Przyznam się, że wielokrotnie wybuchałem śmiechem, kiedy przewracałem kolejne kartki przygód naszego doskonale ułożonego lumpa. Jego niespotykana umiejętność wplątywania się w przeróżne historie, bez wyłączenia tych kończących się obrażeniami ciała i często duszy oraz palące się wielkim płomieniem pragnienie rozwiązania każdej zagadki, jaka tylko pojawia się na jego życiowej drodze sprawiają, że oto przed czytelnikiem otwierają się wrota przestępczego światka Barcelony, pełnego typów z pod ciemnej gwiazdy, konsekwentnych w swojej brudnej robocie, ale i zarazem przezabawnych! Jeśli do tego dołożymy to, co u Mendozy podoba mi się najbardziej, czyli doprowadzoną do perfekcji grę słowem - zabawa gwarantowana. Polecam gorąco! Napięcie i uśmiech na twarzy od pierwszej do dwieście sześćdziesiątej dziewiątej strony. Aż szkoda, że nie ma ich więcej...

 


Recenzent: Fabian Siubiak

Eduardo Mendoza

Oliwkowy labirynt

Tłumaczenie: Marzena Chrobak

10 lat detektywistycznej serii Mendozy w Polsce!

Dlaczego zwyczajny damski fryzjer nieoczekiwanie staje się obiektem zainteresowania hiszpańskich służb specjalnych? Dlaczego to właśnie jemu pewien minister zleca zadanie transportowania walizki pełnej banknotów o wysokich nominałach? Mimo niejasnych okoliczności decyduje się wykonać zadanie.

O tym, jak niebezpieczna jest jego misja, fryzjer przekona się, gdy w bliskim otoczeniu zginie przypadkowy mężczyzna. Przerażony i zdezorientowany będzie musiał stawić czoło śmiertelnie niebezpiecznym przestępcom.

Pełna absurdalnego humoru i dynamiki powieść Mendozy to jeszcze jedna brawurowa odsłona jego sensacyjno-komicznej serii z szalonym, ale przeuroczym bohaterem, obdarzonym niezwykłym talentem do wikłania się w kryminalne kabały.