Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jutro

Opowieść o przyjaźni

Przyszłość, odległa, nieznana i niepewna. Jedni z nas wyznają zasadę carpe diem i nie zwracają uwagi na to, co może się wydarzyć, inni zaś planują każdą nadchodzącą chwilę. Mimo wszystko myślę, że przez głowy nas wszystkich od czasu do czasu przechodzi myśl o tym, czy jutro przyniesie nam lepszy, czy gorszy czas. Nigdy zaś nie możemy być tego pewni w stu procentach, gdyż jedna chwila może diametralnie zmienić nasze życie, lub nam je zabrać. Mówi o tym Pismo Święte -'' Czuwaj, gdyż nie znasz dnia, ani godziny".


Ellie, Lee, Homer, Corrie, Fi, Kevin i Robyn to grupa przyjaciół, która wyrusza na wakacyjny biwak do Piekła - miejsca, które jak się później okazuje jest oazą spokoju, gdzie każdy może się zrelaksować i odpocząć. Bohaterowie spędzają tam piękne chwile. Po kilku dniach zmęczeni, ale szczęśliwi wracają do swoich domów. Już w chwili wjazdu do miasteczka przyjaciele zauważają zmiany, jednak przerażenie dotyka ich dopiero wtedy, gdy kolejno docierają do własnych domów - w całym mieście panuje okropna cisza, ich zwierzęta albo już zdechły, albo są maksymalnie wycieńczone, nie działają telefony, telewizory i Internet i co najgorsze, nie widać żadnych śladów, które świadczyłyby że ich rodziny żyją.


W jednej chwili z twarzy bohaterów znika uśmiech, a zastępuje go przerażenie i strach. Ellie, Lee, Chris, Homer, Corrie, Kevin i Robyn stają przed wielkim wyzwaniem, z którego mogą wyjść cało tylko i wyłącznie współpracując i licząc na siebie nawzajem. Już dawno nie czytałam aż tak mądrej, pouczającej i co najważniejsze wciągającej książki. Początkowo obawiałam się, że seria Jutro będzie kolekcją powieści napisanych przez nauczyciela, który chce za wszelką cenę wpoić swoim uczniom jakieś postawy, niekoniecznie skupiając się na fabule i kreacjach bohaterów. Tymczasem John Marsden kompletnie obalił moją teorię, udowadniając mi, że książka, która ma nieść jakiś przekaz, nie musi być zbiorem suchych reguł dotyczących danego postępowania.


W pierwszym tomie jego nagradzanej serii poznajemy jakże różnych ośmiu bohaterów, których łączy przyjaźń, a niektórych nawet miłość. Dlaczego różnych? Ellie jest silną i zdecydowaną osobowością, która jest zawsze szczera i sprawiedliwa. Fi to typowa, delikatna dziewczynka z "dobrego domu" , Lee to z kolei bardzo inteligentny i zrównoważony chłopak, a mottem życiowym Chrisa jest sentencja głosząca, że należy palić wszystko, co rośnie. Autor stworzył świetne kreacje bohaterów, z którymi każdy z nas ma możliwość się utożsamić. Fenomenem tej serii jest jej wyjątkowość polegająca na prostocie i normalności. Mimo że podstawą fabuły są fantastyczne, futurystyczne wydarzenia, wszystko w tej książce wydaje się być bardzo realne. Postaci nie są przesłodzone i wyidealizowane - każdy z nastolatków mimo swoich zalet posiada wiele wad, których autor przed nikim nie ukrywa. A najważniejszym punktem programu i zarazem największym dowodem na prostotę tej powieści są podstawowe wartości, które są na nowo wpajane czytelnikowi, takie jak miłość, przyjaźń, wiara i nadzieja.


Szczerze mówiąc zakochałam się już w całej serii za sprawą jej pierwszego tomu i nie mogę doczekać się mojego spotkania z kolejnymi częściami. Książka Johna Marsdena "Jutro" to piękna i przejmująca opowieść o przyjaźni i współpracy w kryzysowych sytuacjach. To także świetna powieść sensacyjna trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony. Polecam ją wszystkim, ale zwłaszcza tym, którzy mają negatywny stosunek do czytania - wierzę, że wasz stosunek do literatury diametralnie zmieni się po lekturze tej powieści.


Recenzent: Dominika Kacik

John Marsden

Jutro

Tłumaczenie: Anna Gralak

Nie ma już żadnych zasad

Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę do samego Piekła. Tak nazywa się niedostępne miejsce w górach. Wycieczka była próbą naszej przyjaźni. Niektórych z nas połączyło nawet coś więcej. Szczęśliwi wróciliśmy do domu. Ale to był powrót do piekła. Znaleźliśmy martwe zwierzęta, a nasi rodzice i wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli. Okazało się, że naszego świata już nie ma.
Że nie ma już żadnych zasad.
A jutro musimy stworzyć własne. 

Jutro to pierwsza z siedmiu części serii.
Na podstawie książki powstał film Tomorrow, When the War Began.