Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zaginione królestwa

Nic nie jest zapisane na stałe

Zaginione królestwa to kolejna pozycja z serii popularyzatorskiej Normana Daviesa. Tym razem autor zabrał się za opisanie historii wybranych królestw, księstw, które zostały niemalże zapomniane przez historię, mimo iż większość z nich przez długi czas znajdowała się na mapie, najczęściej sąsiadując obok "ważniejszego" sąsiada. Autor także zwraca uwagę, co też jest konkluzją książki, jak doszło do upadku tych państw.


Już same nazwy rozdziały książki roztaczają widmo tajemniczości. Każdy z rozdziałów opisuje historię państwa, które zazwyczaj powstawało w przełomowym czasie historii i na obrzeżach imperiów, względnie pod okiem potężnych sąsiadów, który także następnie przyczyniali się do upadku tychże królestw. Część tych państw przeżywała okresy świetności, kiedy to stawały się lokalnymi imperiami. Książka ta to memento dla obecnych państw, że nic nie jest w historii zapisane na stałe i to co dziś jest, jutro może nie istnieć. Lektura tej pozycji na pewno będzie dla Państwa miłym i ciekawie spędzonym czasem.


Recenzent: Karol Borys

Norman Davies

Zaginione królestwa

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk, Joanna Rumińska, Elżbieta Tabakowska

Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów

Norman Davies pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów?

Po lekturze Zaginionych Królestw nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego "Władcy Pierścieni".

Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do „końca”. Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w Zaginionych Królestwach.