Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Utracona

Mroczne sekrety małego miasteczka

Najnowsza książka norweskiej królowej kryminałów Karin Fossum zaczyna się niewinnie, a nawet zabawne. Gunder wiedzie spokojny żywot starego kawalera. Jedna książka odmienia jednak całkowicie jego sposób patrzenia na rzeczywistość, jego hierarchia wartości zmienia się o 180 stopni. Otóż Gunder postanawia poszukać sobie żony i to na dodatek w dość odległych od Norwegii Indiach. Zapowiada się zabawnie i romantycznie. Rzeczywiście - wkrótce zakochuje się w kelnerce o wdzięcznym imieniu Poona. Kiedy jednak decyduje się sprowadzić ukochaną do swojej ojczyzny, w jego rodzinnym miasteczku rozgrywa się tragedia. Poona ginie w tajemniczych okolicznościach i nawet, kiedy okazuje się oczywiste, że została brutalnie zamordowana, Gunder nie chce przyjąć okrutnej prawdy do wiadomości.
Książka, jak każdy dobry kryminał prowadzi nas przez zawiłe śledztwo mające na celu wytropienie sprawcy. Na tym jednak jej szablonowość się kończy. Karin Fossum w mistrzowski sposób kreśli skomplikowane postaci bohaterów małego miasteczka. Wszyscy są poruszeni zbrodnią, ale każdy woli na wszelki wypadek nie mówić za dużo. Każda z postaci ma swoje mroczne sekrety, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. "Utracona" to nie tylko dobry kryminał, ale też bardzo dobrze napisana książka, którą czyta się błyskawicznie, ale nie bezrefleksyjnie.

Recenzent: Aleksandra Pirzańska

Najlepsza norweska powieść kryminalna wszech czasów.„Dagbladet”  Kto mógłby dopuścić się tak bestialskiej zbrodni? I co sprowadziło Hinduskę do tej zapomnianej przez wszystkich norweskiej wioski? Zakrwawione sari to jeden z niewielu czytelnych śladów zabójstwa, które wstrząsnęło krajem. Policja rozpoczyna zakrojone na szeroką skalę śledztwo, które prowadzi dwójka policjantów - doświadczony Konrad Sejer i młody Jakub Skarre. Jest tylko jeden problem. Nikt nie wie, kim była ofiara. Jedynie małomówny Gundar Jomann mógłby coś wyjaśnić w tej sprawie, ale on czuwa przy łóżku chorej siostry i nie ma ochoty dzielić się swoim indyjskim sekretem... Karin Fossum powraca z kolejną znakomitą powieścią. To właśnie za tę książkę autorka została w 2008 roku uhonorowana prestiżową Los Angeles Times Book Prize. Jurorzy docenili pisarski kunszt autorki oraz precyzję, z jaką kreśli psychologiczne portrety bohaterów. Bo Utracona to powieść wyjątkowa. Używając stylistyki kryminału, Fossum kreśli poruszającą historię odnalezionej miłości, którą niszczy brutalna zbrodnia. Zbrodnia tak okrutna, że nie można znaleźć dla niej wyjaśnienia. Nikt nie zatęskni za zamordowaną, z wyjątkiem jednego człowieka, który byłby gotowy oddać za nią życie.