Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Oczyszczenie

Można się wciągnąć

Trochę zajęło mi zabranie się do książki - po przeczytaniu opisu sądziłam, że nie jest to pozycja dla mnie (trupie zapachy itp.). Jednak gdy wreszcie postanowiłam ją przeczytać, szybko wciągnęłam się w opisywany świat. Jest to przede wszystkim zasługa świetnego języka (i tłumaczenia) powieści, dbałości o szczegóły, pewnej pieczołowitości w opisywaniu życia codziennego i wewnętrznego świata głównego bohatera. Jednak cały czas miałam poczucie, że powieść dopiero się rozkręci i byłam trochę rozczarowana, że "nic więcej" się nie zdarzyło. Niemniej jednak książkę oceniam dość wysoko, dzięki niej poznałam kawałek świata, o którym nie miałam pojęcia. Nastrój książki bardzo mi odpowiadał, a zakończenie też jest bardzo dobre i ładnie "zamyka" książkę.
Recenzent: Zofia Mockałło

Andrew Miller

Oczyszczenie

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski

Nagroda COSTA dla Książki Roku!

„Jeśli podobało się wam »Pachnidło« Patricka Süskinda, ta książka was zachwyci”.

Jest 1785 rok, rewolucja francuska wisi w powietrzu. Najstarszy cmentarz Paryża jest przepełniony, ziemia wyrzuca na wierzch grzebane w niej ciała, a opary zatruwają miasto i odurzają jego mieszkańców. Młody inżynier Jean-Baptiste Baratte dostaje od króla zadanie oczyszczenia nekropolii. Na Cmentarzu Niewiniątek odkrywa, że czasem rozkład toruje drogę dla nowego początku...

Andrew Miller odmalowuje Paryż światłocieniem, w głęboko sensualnej, niejednoznacznej prozie. W „Oczyszczeniu” każda postać nosi w sobie tajemnicę, a pod powłoką miejskiego brudu kryje się zaskakująca prawda o człowieku i historii.