Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II

Miejsce dla nas wszystkich

"Miejsce dla każdego" to opowieść emanująca ciepłem, spokojem i radością. Radością, której doświadczały osoby będące najbliżej papieża i mogące dzielić z nim piękne świąteczne chwile.

Wzruszający wstęp Abp Mokrzyckiego, który był drugim sekretarzem Jana Pawła II i słowa Arturo Mariego, osobistego fotografa Jana Pawła II, już na samym początku mówią wiele o świętości papieża, o modlitwie, która była treścią jego życia i o wspólnie spędzonych z Ojcem Świętym chwilach, chwilach, które były pełne miłości i Boga.
Jak Jan Paweł II przygotowywał się do świąt najpierw Bożego Narodzenia, a później do Wielkiej Nocy?
Z miłością, pokorą i radością. Celebrował każdą chwilę, cieszył się jak dziecko na wspólne kolędowanie i przeżywanie świąt. We wszystkich symbolach: choince, szopce, światełkach widział Boga. I niósł krzyż razem z Chrystusem do samego końca. Tradycja i zwyczaje były dla niego ważne, a święta w watykańskich apartamentach były przeżywane jak w polskim domu.
Czytając tę opowieść człowiek się uśmiecha, wzrusza i podziwia, jak wielkim człowiekiem był nasz Papież-Polak. Dzięki osobom, które były blisko Jana Pawła II i dzięki ich relacjom, możemy zobaczyć, jak zwykłe chwile stawały się niezwykłymi i świętymi.
Jak ważny dla niego był drugi człowiek. Teraz, gdy świat pędzi przed siebie, dobrze jest się zatrzymać i przeżywać te cudowne chwile raz jeszcze i nauczyć się, jak cenne jest prawdziwe przeżywanie świąt. Przy stole Jana Pawła II było miejsce dla każdego człowieka. Dla mnie i dla ciebie. Postarajmy się, abyśmy mogli to miejsce zająć z miłością, pokorą i wiarą.


Recenzent: Jolanta Szwarc

„Nigdy nie miałem wątpliwości, że służę świętemu”

Po bestsellerowym "Najbardziej lubił wtorki" – książce o codziennym życiu papieża Jana Pawła II, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki opowiada Brygidzie Grysiak o tym, co działo się w papieskich apartamentach, kiedy nie było w nich gości, a przy stole zasiadali sami domownicy. Dwa ważne momenty w roku: Boże Narodzenie i Wielkanoc, były czasem, kiedy w Watykanie pojawiał się mały kawałek Polski – z jej świątecznymi zwyczajami, śpiewami, opowieściami. Ta książka to opowieść o tym, jak Jan Paweł II przygotowywał się do tych dni. Czy odwiedzał go św. Mikołaj? Jakie potrawy pojawiały się na świątecznym stole? Obok opowieści lekkich, anegdotycznych, pojawiają się też sprawy poważne. Świadkowie ostatniego Wielkiego Tygodnia Jana Pawła II w przejmujący sposób opowiadają o tym, co działo się w papieskich apartamentach w ostatnim tygodniu życia Papieża. Wstrząsające relacje o bólu, cierpieniu, ale przede wszystkim o wielkiej cierpliwości, z jaką Jan Paweł II podchodził do tego, co działo się w tym czasie wokół niego, w zupełnie nowym świetle pokazuje czas, który dla wszystkich wierzących był szczególny. Swoim życiem napisał najpiękniejszą encyklikę – mówi abp Mokrzycki. Żadna inna encyklika nie przyprowadziła do Boga tylu ludzi.