Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Własny pokój

Mały świat wielkich problemów

„Własny pokój" Barbary Ciwoniuk to książka skierowana do kilku grup odbiorców. Autorka z powodzeniem znajdzie czytelników wśród młodzieży, rodziców i szerokiej grupy nauczycieli. Każdy nastolatek odkryje tu zwierciadło wielu szkolnych przeżyć, swoich wzlotów i upadków, nie tylko edukacyjnych. Swobodny język młodych ludzi, przeżycia bohaterów dobrze osadzone w szkolnych realiach i dystans naznaczony dawką humoru, to atuty książki, które mogą autorce przysporzyć pokaźną rzeszę oddanych czytelników. Dla rodziców potrafiących czytać również między wierszami, książka może być nieocenioną pomocą, gdy odwieczny konflikt pokoleń zagości w ich domach. Wreszcie dla nauczycieli, a z tej właśnie pozycji spojrzałem na powieści Ciwoniuk („Własny pokój", „Ten gruby"), to cenna pomoc w zdobywaniu pedagogicznych umiejętności. W losach bohaterów, w postawach nauczycieli, w relacjach między nimi, dostrzegam wiele sytuacji z własnego, dwudziestopięcioletniego już doświadczenia pracy z młodzieżą.

 

Autorka spojrzała na stare problemy świeżym okiem. I, co ważniejsze, spojrzała od wewnątrz. Nie są to przemądrzałe rady mądrej głowy, oceniającej małe (w oczach dorosłych) problemy nastolatków. To barwna relacja z życia pełnego rozmaitych doświadczeń, oddająca atmosferę współczesnej szkoły, pokazująca emocje, przez co staje się bardzo „prawdziwa" i przemawia do czytelników o szerokim wachlarzu dat urodzenia. Polecam. Przyjemna, lekka lektura, mogąca wiele podpowiedzieć. I chyba o to chodziło.


Recenzent: Piotr Sikorski

Czy wokół Ciebie czasem rozpada się świat?

Rozwodzący się rodzice, przemoc w szkole, brak akceptacji swojego wyglądu, marzenie o posiadaniu prawdziwego domu?

Zach przeżywa rozstanie rodziców i chorobę mamy.
Alfi za wszelką cenę chce uchronić siebie i Maję przed domem dziecka.
Jacek ma problemy z nadwagą i nie chce wychodzić z domu. Przyjaźń między nimi, głęboka i prawdziwa, może wszystko zmienić...