Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Potęga Google'a. Poznaj sekrety Larry’ego i Sergeya

Ludzie + pasja = sukces

Z pewnością każdy z nas wie, czym jest Google i do czego służy. Jest to firma, której największym sukcesem jest prosta w obsłudze wyszukiwarka , która w ciągu trzech sekund potrafi znaleźć wszystkie odnośniki do interesującego nas zapytania. Google jest najlepiej zarabiającą marką świata. Skąd na koncie firmy pojawiają się miliony dolarów, podczas gdy zwykły użytkownik może korzystać z wyszukiwarki, poczty elektronicznej, tłumacza i wielu innych usług zupełnie za darmo?! Temu niewiarygodnemu zjawisku postanowił się przyjrzeć amerykański dziennikarz Richard L. Brandt.
Biorąc do ręki opisywaną książkę nie byłam do niej przekonana. Żaden ze mnie maniak komputerowy czy pasjonat biznesu. Będąc w księgarni na pewno nie zainteresowałabym się tą pozycją. Po przeczytaniu wiem, że byłaby to niemała strata. „Potęga Google'a" nie jest surową opowieścią o technologicznych nowinkach Internetu, napisaną w sposób zrozumiały tylko studentom informatyki. Nie jest to też książka o tym jak w krótkim czasie zarobić niewyobrażalną sumę pieniędzy. Dla mnie bez wątpienia jest to publikacja o ludziach, ich pasji, dla której są w stanie poświęcić cały swój czas.
Jak już wspominałam, w XXI wieku nie sposób nie wiedzieć, czym jest Google i jakie są jego zadania. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś jak doszło do powstania najbardziej rozpoznawalnej wyszukiwarki? Jakie zamiary mieli ludzie, którzy dopuścili do tego, że zwykły śmiertelnik może „przekopać" zasoby Internetu a to wszystko przy pomocy domowego komputera i przeglądarki internetowej? Sprawcami tego wszystkiego są Larry Page i Sergey Brin.
Pierwsze rozdziały są niczym wyjęte z powieści obyczajowej. Widzimy dwie rodziny, których ścieżki nie zawsze były usłane różami. Poznajemy Larrego i Sergeya - młodzieńców zaskakujących nas swoim charakterem i zapałem do matematyki. Obaj studiowali na Uniwersytecie Stanforda, gdzie mieli okazję się poznać. Po krótkim czasie młodzi idealiści stwierdzają, że doskonale się rozumieją i wspólnie mogą dokonać wielkich rzeczy.
Książka pozwala nam poznać wiele ciekawostek z życia Google'a. Począwszy od tego skąd wzięła się nazwa firmy, a kończąc na tym, dlaczego według niektórych jedni pracownicy są lepiej traktowani od drugich. Dowiemy się czy program 20 percent time (pracownicy poświęcają jedną piątą czasu spędzanego w pracy na realizację własnych projektów) faktycznie pozwala na doskonalenie i wykorzystywanie swoich umiejętności. Dlaczego rozmowa kwalifikacyjna w Google'u jest jedyna w swoim rodzaju?
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury. Nie ważne, czy interesujesz się informatyką czy nie. Książka działa na czytelnika inspirująco. Czytasz o dwóch mężczyznach, których majątek wynosi kilkanaście miliardów dolarów, a mimo to nie odczuwasz zazdrości czy niechęci. Podziwiasz ich za zapał, pasję i sposób bycia.
Wiele osób zarzuca mi brak krytyki w moich recenzjach. Jednak jak mogę źle pisać o książkach takich jak „Potęga Google'a?"

 


Recenzent: Ewelina Karpiuk

Wyprawa w głąb umysłów twórców firmy Google

Czego mogą nas nauczyć Larry Page i Sergey Brin?
Google to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek świata. W ciągu ledwie kilku lat stała się równie rozpoznawalna i ważna, co Coca Cola czy Microsoft. Jak udało się tego dokonać? Richard L. Brandt zrobił wszystko, aby odkryć sekret dwóch facetów, którzy zmienili oblicze Internetu oraz nadali nowe znaczenie słowu „szukać”.    

Potęga Google'a to nowa książka w serii Punkty Przełomowe, w której ukazał się już m.in. bestseller Malcolma Gladwella Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu. W serii ukazują się książki odkrywcze, przełomowe, pokazujące najnowsze osiągnięcia z dziedziny marketingu, nauk społecznych, a także opisujące najbardziej palące zagadnienia otaczającej nas rzeczywistości.