Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza

Książka niepowtarzalna

Oto kolejna książka o Ryszardzie Kapuścińskim i jego twórczości. Książka, jakiej jeszcze nie było! Naprawdę! Te, które pojawiły się do tej pory były dobre i piękne, ale książka B. Nowackiej i Z. Ziątka jest napisana po mistrzowsku. Autorzy prześledzili dokładnie życie wielkiego pisarza, jego ,,życiopisanie'', dokonując w ten sposób mistrzowskiego opisu biograficznego.

Mamy w tej książce biografię Ryszarda Kapuścińskiego potraktowaną w sposób twórczy, nieszablonowy. Podążamy za propozycją autorów, by pójść drogą dziennikarza, korespondenta, reportera i pisarza od Pińska (miejsca urodzenia i dzieciństwa) poprzez liczne kraje Azji, Afryki i Ameryki Płd., by zakończyć tę podróż razem z jej bohaterem w Warszawie w dniu 23 stycznia 2007 w szpitalu na Banacha.

Książka niewątpliwie uświadamia czytelnikowi, że mieliśmy do niedawna pisarza wielkiego formatu. Więcej jeszcze - mamy go nadal poprzez jego dzieło, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Marzę o tym, by ta książka znalazła się w każdej szkolnej, publicznej i uniwersyteckiej bibliotece w Polsce. Także o tym, by znalazły się tam wszystkie książki ,,cesarza reportażu''. Pragnę też byśmy już niedługo obchodzili w Polsce Rok Ryszarda Kapuścińskiego, ponieważ niewątpliwie pomogłoby to w poszerzeniu znajomości tej wspaniałej twórczości w naszym kraju. Ciągle mam wrażenie, że świat bardziej zna dzieła pisarza niż my.

 


Recenzent: Teresa Michalewska

To niezbędny przewodnik dla wszystkich, których interesuje życie i twórczość cesarza reportażu

Książka Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka - literaturoznawców od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego - to pierwsza próba pokazania całości dzieła autora Podróży z Herodotem. Biografia twórcza jednego z najwybitniejszych reportażystów XX wieku jest próbą opisania rozwoju i przemian jego pisarstwa. Opisowi działalności literackiej towarzyszy próba naszkicowania losów pisarza, który sam często stawał się bohaterem swoich tekstów.

Autorzy nie tylko analizują reportaże Kapuścińskiego, ale wyjaśniają też kulisy ich powstania oraz ich odbiór w Polsce i na świecie. Ryszard Kapuściński Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka to niezbędny przewodnik dla wszystkich, których interesuje życie i twórczość cesarza reportażu.