Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza

Beata Nowacka, Zygmunt Ziątek

Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza

To niezbędny przewodnik dla wszystkich, których interesuje życie i twórczość cesarza reportażu

Książka Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka - literaturoznawców od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego - to pierwsza próba pokazania całości dzieła autora Podróży z Herodotem. Biografia twórcza jednego z najwybitniejszych reportażystów XX wieku jest próbą opisania rozwoju i przemian jego pisarstwa. Opisowi działalności literackiej towarzyszy próba naszkicowania losów pisarza, który sam często stawał się bohaterem swoich tekstów.

Autorzy nie tylko analizują reportaże Kapuścińskiego, ale wyjaśniają też kulisy ich powstania oraz ich odbiór w Polsce i na świecie. Ryszard Kapuściński Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka to niezbędny przewodnik dla wszystkich, których interesuje życie i twórczość cesarza reportażu.


Oprawa miękka

Format: 150x220

Liczba stron: 400

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2008-11-07

ISBN: 978-83-240-1069-1

Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

Materiały o książce

Przeczytaj recenzję

Ze wstępu autorów

W naszej propozycji refleksji nad twórczością Ryszarda Kapuścińskiego nie kierujemy się przede wszystkim skrupulatnością interpretacyjną. Interesuje nas właśnie uchwycenie dynamiki rozwoju duchowego autora Cesarza - jego próby rekonstruowania własnej biografii w rytmie przemian historii, poszukiwanie zgodności pomiędzy nowym obliczem świata a własną tożsamością. W nagraniu jednej z naszych ostatnich rozmów z pisarzem znajdujemy takie zdanie: „Reporter zmienia się tak, jak się zmienia świat. Trajektoria historii pokrywa się z trajektorią życia reportera”.

Partnerzy


Recenzje

Książka niepowtarzalna
74 38
Oto kolejna książka o Ryszardzie Kapuścińskim i jego twórczości. Książka, jakiej jeszcze nie było! Naprawdę! Te, które pojawiły się do tej pory były dobre i piękne, ale książka B. Nowackiej i Z. Ziątka jest napisana po mistrzowsku. Autorzy prześledzili dokładnie życie wielkiego pisarza, jego ,,życiopisanie'', dokonując w ten sposób mistrzowskiego opisu biograficznego.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.