Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Oddam ci słońce

Książka, która sprawia, że stajemy się artystami

Ta powieść jest absolutnie niezwykła i oryginalna. Została napisana z perspektywy Noah'a, kiedy miał 13 lat, oraz szesnastoletniej Jude. Ten zabieg sprawia, że lektura wydaję się być jeszcze bardziej intrygująca. Jestem wielką miłośniczką sztuki, więc jej motyw był jak najbardziej na miejscu.

Noah malował w swojej głowie obrazy, tworząc niewidzialną galerię mającą pobudzić wyobraźnię czytelnika. W tej książce to my stajemy się artystami malując najpiękniejszą paletą barw, czyli wyobraźnią. Jude jest bardzo przesądna, więc w książce znajdziemy wiele wstawek opisujących dziwne rytuały, które czasem mogą rozbawić czytelnika.

Autorka poruszą wiele ciężkich i czasem kontrowersyjnych tematów. Bohaterowie są świetnie wykreowani, bardzo łatwo się z nimi zżyć. Na dodatek ta lektura jest po prostu kopalnią cytatów i mądrości, w trakcie czytania można znaleźć mnóstwo wartościowych tekstów. Genialna powieść, która rozpala serca czytelników. Pochłonie was bez końca. Dawno nie przeczytałam czegoś TAKIEGO. Polecam!


Recenzent: Patrycja Wołowicz

Jandy Nelson

Oddam ci słońce

Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska

Co sprawia, że człowiek mówi coś zupełnie odwrotnego, niż chciałaby powiedzieć każda komórka jego ciała?

Bliźnięta Noah i Jude od zawsze stanowiły jedność. Byli utalentowani artystycznie, łączyła ich miłość do sztuki, mieli niepohamowaną wyobraźnię i... skomplikowane charaktery. Ona – zbuntowana, odważna, popularna, ale niedoceniana przez matkę. On – uczuciowy, skryty, nieumiejący dopasować się do oczekiwań ojca. Oboje wyjątkowi. Oboje tak samo pragnący miłości i akceptacji.
Z czasem zazdrość, niepewność, strach i niedopowiedzenia piętrzą się i tworzą między rodzeństwem mur. Jedno rozdarte serce pociąga za sobą kolejne – Jude rani brata, a Noah ukochanego. Czy dotarcie do momentu, w którym coś rozdzieliło brata i siostrę, pozwoli im ponownie stać się jednością?

„Oddam ci słońce” to coś więcej niż historia o twórczym rodzeństwie, o nastolatkach pełnych gniewu i niezrozumienia. To także opowieść o tym, jak odnaleźć własną tożsamość, dojrzeć, nauczyć się kochać – także samego siebie.
*
Podzielili między siebie świat. Noah i Jude. NoahiJude.
Ich historię poznajemy z dwóch perspektyw. O tym, co było, opowiada trzynastoletni Noah, o tym, co jest – szesnastoletnia Jude. Oddają sobie głos, aby dotrzeć do momentu, który ich rozdzielił. Wtedy będą mogli ponownie stać się jednością.


"Jandy Nelson ma rzadki i niezwykły talent. Jej proza tętni życiem, zapiera dech, jest przepełniona pasją, a opisywana historia przypomina mi, dlaczego SŁOWA MOGĄ ZMIENIĆ ŚWIAT."
/Tahereh Mafi, autorka „Gdyby ocean nosił twoje imię”/

"Trzeba odwagi, by dorosnąć i stać się tym, kim naprawdę jesteś."
/E.E. Cummings/

[opinie czytelników z LC]

„Oddam ci słońce” jest zbiorem barwnych, tętniących życiem scen. Nie tylko o nich czytasz, ale też czujesz, widzisz i słyszysz od pierwszej do ostatniej strony.
/Julia/

"Książka o wyborach i ich konsekwencjach, o kłamstwie i o tym, co ze sobą niesie. To również powieść o sile miłości – najpierw tej niedojrzałej, a później w pełni rozkwitłej.
/Karolina/