Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon

Jej Szara Eminencja Królowa

Wydawać by się mogło, że Królowa Matka pozostawała zawsze w cieniu męża i dzieci. Nic bardziej mylnego - ta książka dowodzi temu, że nie obca była jej polityka i dworskie intrygi, a z drugiej strony pokazuje matczyne oblicze kobiety, która z determinacją chroniła swoją rodzinę. Lady Campbell rzetelnie ukazała portret kobiety z krwi i kości, nie szczędząc jej krytyki i równocześnie doceniając jej niezwykłą osobowość. Polecam
Recenzent: Marta Zakrzewska

Opowieść o najsilniejszej monarchini od czasów Kleopatry

Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg.
Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.

Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.

W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.

Autorka, Lady Campbell, dzięki w swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnicy królewskiej rodziny (przyjaźniła się z Lady Dianą), opowiada o najniezwyklejszej kobiecie z dynastii Windsorów.

Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie „Jak zostać królem”, w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.