Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon

Lady Colin Campbell

Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon

Tłumaczenie: Sally Andrew

Opowieść o najsilniejszej monarchini od czasów Kleopatry

Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg.
Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.

Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.

W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.

Autorka, Lady Campbell, dzięki w swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnicy królewskiej rodziny (przyjaźniła się z Lady Dianą), opowiada o najniezwyklejszej kobiecie z dynastii Windsorów.

Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie „Jak zostać królem”, w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.

Oprawa miękka

Format: 155x235

Liczba stron: 576

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-07-01

ISBN: 978-83-240-2396-7

Opracowanie graficzne: Mariusz Banachowicz

Tytuł oryginalny: Queen Mother: The Untold Story Of Elizabeth Bowes-Lyon, Who Became The Queen Mother

Tłumaczenie: Sally Andrew

Materiały o książce

Królowa Matka na archiwalnych fotografiach
Wywiad z autorką książki

Beata Tyszkiewicz poleca

„Królowa to niezwykła biografia Elżbiety – Królowej Matki. To opowieść o ambitnej, silnej i zdecydowanej kobiecie, która od najmłodszych lat przygotowywana była do ważnej roli. Z jednej strony jawi się jako manipulatorka i intrygantka, z drugiej fascynuje i budzi podziw za odważne decyzje. To też podróż w nieznany świat arystokracji i królewskich dworów, politycznych manipulacji, towarzyskich gierek
i wyrachowanych działań. Warto przeczytać!”

Partnerzy


Recenzje

Nieznana twarz królowej
26 20
Książka autorstwa Lady Colin Campbell ."Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" w całości poświęcona jest księżnej Yorku a późniejszej królowej i opowiada nam dzieje niezwykłej kobiety z dynastii Windsorów.
Lady Campbell pokazuje nam zupełnie inne od oficjalnego oblicze tej kobiety, która z córki podrzędnego hrabiego awansowała na królową. Której ambicje sięgały od początku wyżej niż pozwalało by na to urodzenie, ale skutecznie prowadzona gra doprowadziła ją do celu.
>>> czytaj więcej
Tytuły szlacheckie do czegoś zobowiązują
22 24
Brytyjska Królowa Matka kojarzyła mi się z zawsze uśmiechniętą staruszką ubraną w pastelowe kostiumiki, towarzyszącą swojej córce, królowej Elżbiecie II. Zawsze też wydawała mi się sympatyczniejsza od następczyni jej męża, właśnie ze względu na widoczną pogodę ducha i naturalność. Z filmu „Jak zostać królem" też wyniosłam jej całkiem pozytywny obraz, jako kochającej żony, wspierającej na każdym kroku swego męża, walczącego z jąkaniem (pomijam fakt, że myśląc o mężu Elżbiety, królu Jerzym VI, już chyba do końca będę widzieć Colina Firtha). Nie powinno więc dziwić, że gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach publikację poświęconą tej słynnej kobiecie, postanowiłam ją kupić. Ale jakoś tego nie zrobiłam, a jej pierwsze recenzje zupełnie mnie od tego odwiodły. I słusznie, bo strasznie się nad nią umęczyłam. Już wyjaśniam dlaczego.

 


>>> czytaj więcej
Jej Szara Eminencja Królowa
60 40
Wydawać by się mogło, że Królowa Matka pozostawała zawsze w cieniu męża i dzieci. Nic bardziej mylnego - ta książka dowodzi temu, że nie obca była jej polityka i dworskie intrygi, a z drugiej strony pokazuje matczyne oblicze kobiety, która z determinacją chroniła swoją rodzinę. Lady Campbell rzetelnie ukazała portret kobiety z krwi i kości, nie szczędząc jej krytyki i równocześnie doceniając jej niezwykłą osobowość. Polecam
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.