Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Europa. Rozprawa historyka z historią

Historia Europy dla wszystkich

Książka "Europa. Rozprawa historyka z historią" powinna znaleźć się na półce każdego, który chociaż trochę interesuje się historią. Dodatkowo ci, który do tej pory nie interesowali się historią mogą to zainteresowanie odkryć po lekturze tejże książki. Może ona odpychać swoim ogromem i ciężarem fizycznym (ok. 2 kg ), ale na pewno nie treścią, gdyż została napisana w sposób nadzwyczaj lekki.


Pojawiające się na prawie każdej stronie "pigułki" z hasłami znajdującymi się w tekście, a tutaj wyjaśnione szerzej, dają wrażenie leksykonu wiedzy o życiu w Europie na przestrzeni wieków. Wracając do samej formy tekstu należy zauważyć, iż nie jest on napisany językiem akademickim, czysto naukowym, który zniechęcałby do niej ludzi spoza grona historyków. Przekazem książki jest rola popularyzatorska danej materii, w tym przypadku historii Europy. Dodatkowo wielkim atutem jest kompendium na końcu książki, które jest bardzo przydatne nawet jeśli nie szukamy czegoś związanego z tekstem. Przykładowo jeśli w tekście pojawi się jakiś władca, który umknął naszej pamięci, możemy go odnaleźć na końcu książki.


Podsumowując książka jest pozycją absolutnie obowiązkową, jeśli ktoś pragnie zgłębić historię powszechną Europy, a męczą go podręczniki akademickie. Jeśli ktoś ma na tyle mocne ramiona lub twardy brzuch ( dotyczy to tych, co czytają na leżąco ) to książka ta pochłonie wiele godzin z życia przepełnionych ciekawymi faktami. Może trudno w to uwierzyć, ale książkę, mimo swojej grubości, czyta się bardzo szybko i ani człowiek się obejrzy, a już doczytał do końca. Jednym zdaniem zapraszam do lektury.


Recenzent: Karol Borys

Legendarna książka Normana Daviesa w nowym wydaniu!

Europa. Rozprawa historyka z historią to prawdziwe opus magnum Normana Daviesa. Od czasu ukazania się w październiku 1996 ten opasły tom przekroczył już nakład 150 tysięcy egzemplarzy, spotykając się z superlatywami, ale także wywołując ożywione dyskusje i kontrowersje.

Europa fascynuje czytelników, którzy znajdą w niej znane już walory pisarstwa Daviesa - literacki temperament, rozległość zainteresowań, osobisty stosunek do tematu.
Walory tej wspaniałej książki sprawiają, że mimo jej objętości czyta się ją jednym tchem.