Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Czyste szaleństwo

Gdzie czai się morderca?

Niedawno miałam okazję przeczytać pierwszą część z cyklu kryminalnych powieści o Lily Bard - "Czystą jak łzę" Charlaine Harris. Książka bardzo mi się spodobała, dlatego też postanowiłam sięgnąć po kolejną opowieść o przygodach sprzątaczki w Shakespeare. Tym razem Lily ma do rozwiązania szalenie trudną zagadkę. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy znajduje przygniecionego sztangą Dela Packarda. Kobieta jest pewna, że mężczyzna nie mógł zabić się sam. Intuicja podpowiada jej, że gdzieś w Shakespeare czai się morderca.


Tragiczne wydarzenie usiłuje powiązać z dwoma wcześniejszymi morderstwami, oraz dwiema nowymi osobami, które pojawiły się w mieście. Na dodatek jeden z pracodawców Lily zaczyna dziwnie się zachowywać w jej obecności, a w kościele "dla czarnych" wybucha bomba. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy Lily po raz kolejny uda się rozwiązać zagadkę?
Myślę, że druga część dorównuje pierwszej. Tym razem Lily aż tak często się nie bije, a nawet przez pewien czas nie bierze udziału w zajęciach karate. Tylko początkowo chodzi na siłownię. Gdy ulega wypadkowi, zaprzestaje ćwiczyć, bo wie, że obciążając organizm nie wróci szybciej do zdrowia. W "Czystym szaleństwie" Lily przestaje czuć się zobowiązana wobec Marshalla. Jej uczucia do niego słabną. Wciąż są przyjaciółmi, jednak nie rozmawiają tak często i się nie odwiedzają. Przez pewien czas do Lily zaleca się Claude - komisarz policji w Shakespeare - jednak rezygnuje, gdy kobieta kategorycznie odmawia czegoś więcej poza przyjaźnią.


W tym samym czasie, a może trochę później, nasza tajemnicza sprzątaczka poznaje pewnego mężczyznę, który okazuję się być zupełnie kimś innym, niż tym, za kogo się podaje. Dodatkowo nawiązuje pewnego rodzaju przyjaźń z Mookie - nową dziewczyną w Shakespeare.


"Czyste szaleństwo" jest dosyć krótkie. Akcja rozwija się szybko i płynnie, bohaterowie w pewien sposób są do siebie podobni, jednak każdy z nich ma inny charakter. Z każdą kolejną częścią coraz trudniej rozgryźć mi Lily Bard. Chciałabym, żeby pewnego dnia w książce znalazło się jakieś wyjaśnienie jej uczuć, coś, co ta kobieta chciałaby naprawdę robić w życiu i co obrała sobie za cel. Myślę, że warto przeczytać ten kryminał, ponieważ różni się on od opowieści Agathy Christie, a mimo to jest naprawdę dobrą lekturą. Czy Lily rozwiąże zagadkę? Przekonajcie się sami!


Recenzent: Katarzyna Narejko

Charlaine Harris

Czyste szaleństwo

Tłumaczenie: Anna Gralak

Książki Charlaine Harris sprzedały się na świecie w kilkunastu milionach egzemplarzy

Co łączy Lily Bard i Lisbeth Salander?
Obie są zabójczo inteligentne, obie skrywają tajemnicę z przeszłości i obie potrafią skopać tyłek.
Gdy Lily odkrywa na siłowni zwłoki miejscowego osiłka, sądzi, że zdarzył się wypadek. Jednak wkrótce okazuje się, że to trzecia „przypadkowa” śmierć...
Lily wolałaby się nie angażować w śledztwo, ale ma dostęp do tajemnic, których nigdy nie pozna policja. Jest jeszcze jeden problem: długowłosy mężczyzna, który pojawia się wszędzie tam gdzie Lily i budzi w niej zdecydowanie nieczyste pragnienia.

Książki Charlaine Harris sprzedały się na świecie w kilkunastu milionach egzemplarzy. To pierwsza autorka, której siedem książek równocześnie znalazło się na liście bestsellerów „New York Timesa” i jedna z czterech pisarzy, których ebooki sprzedały się w nakładzie miliona egzemplarzy.