Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Homeland. Ścieżki Carrie

Dobry thriller szpiegowski

Każdy czytelnik ma ulubione gatunki literackie i takie, po które sięga od czasu do czasu oraz publikacje, które nie wzbudzają jego zainteresowania. Moją największą miłością jest fantastyka, nie pogardzę horrorem, powieścią erotyczną i zdarza mi się spędzać czas w towarzystwie romansów, ale nigdy nie czułam potrzeby zagłębienia się w kryminał czy thriller. Kiedy jednak w moje ręce wpadła powieść „Homeland. Ścieżki Carrie", postanowiłam zaryzykować i wybrałam się na wycieczkę w nieznane mi dotąd rejony wyobraźni, nieświadoma wrażeń, jakie niesie za sobą ta lektura.

 

„Homeland. Ścieżki Carrie" to prequel popularnego serialu „Homeland", odpowiadający na pytanie: jak się to wszystko zaczęło? Autorem jest Andrew Kaplan znany z bestsellerowej serii thrillerów szpiegowskich o Skorpionie. Były korespondent wojenny, służył w armii USA i w wojsku izraelskim, a to niewątpliwie miało wpływ na realizm historii zawartych w jego książkach.

 

Carrie Mathison to agentka operacyjna CIA, która podczas jednej z akcji w Bejrucie zostaje zdekonspirowana i odesłana do Waszyngtonu. Ostatnie wydarzenia budzą w kobiecie mnóstwo wątpliwości i podejrzeń, ale musi podporządkować się decyzji szefostwa. Nie przeszkadza jej to jednak w prowadzeniu śledztwa na własną rękę, które doprowadza ją do szokującej prawdy, a zebrane dowody nie pozostawiają wątpliwości - zagrożenie terrorystyczne jest bardzo realne, ale to nie jedyne niespodzianki, z jakim przyjdzie zmierzyć się agentce wywiadu.

 

Życie głównej bohaterki jest podporządkowane pracy. Nie jest w stałym związku, ale kiedy ma ochotę, pozwala sobie na jednorazowe przygody nie tylko z przypadkowymi mężczyznami. Cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, która sprawia, że nie zawsze może ufać swoim uczuciom i narażona jest na emocjonalną huśtawkę. Uparta i potrafiąca posunąć się bardzo daleko, żeby osiągnąć zamierzony cel. Ujęła mnie swoją błyskotliwością, dociekliwością, przenikliwością i trzeźwością umysłu. To typ kobiety, którą diabeł posyła tam, gdzie sam dotrzeć nie może. Carrie oczywiście nie jest pozbawiona wad, popełnia błędy i w niektórych aspektach życia zachowuje się mało odpowiedzialnie. Daleko jej do ideału, a dzięki temu zyskuje na wiarygodności. Pozostałe postacie nie są już tak dobrze dopracowane, ale z drugiej strony jest ich tak wiele, a niektóre znikają równie szybko, co się pojawiły, więc nie przeszkadzało mi, że autor nie poświęcił ich charakterystyce zbyt dużo uwagi.

 

Fabuła naszpikowana jest sekretami, intrygami i zaskakującymi zwrotami akcji. Czytelnik od pierwszych stron wpada w wir wydarzeń i nie jest mu dane złapać oddech aż do ostatniej strony. W tej powieści na brak wrażeń trudno narzekać, a rozwikłanie jednej tajemnicy prowadzi do powstania kolejnych. Momentami miałam mętlik w głowie i gubiłam się, ale Carrie szybko naprowadzała mnie na właściwe tory. Lektura wymaga skupienia i zaangażowania czytelnika, gdyż mnóstwo w niej sygnałów budzących wątpliwości, dających do myślenia i prowokujących do wyciągania wniosków.

 

Autor nie tylko porusza zagadnienie zagrożenia ze strony organizacji terrorystycznych, ale też odkrywa przed czytnikiem świat agencji wywiadowczych, ukazując mechanizmy i zależności tam panujące. Procedury, metody pracy, podejmowania decyzji, pozyskiwania informacji i sposoby rozwiązywania problemów.

 

Styl pisarza jest prosty i pozytywnie wpływa na komfort czytania. Opisy są realistyczne i pobudzające wyobraźnię. Autor nie upiększa i nazywa rzeczy po imieniu, dlatego nie brakuje krwistych i brutalnych scen, które niewątpliwie przerażają i wywołują skrajne emocje. Napięcie dozowane jest w bardzo przemyślany sposób, a dzięki temu ani na moment nie wkrada się nuda. Wszystkie elementy są wyważone i skomponowane w odpowiednich proporcjach, tworząc mieszankę bardzo wybuchową i sprawiającą, że od książki trudno się oderwać Dużym plusem jest słowniczek i spis postaci stanowiący skarbnicę cennych informacji i ułatwiający poruszanie się po lekturze.

 

"Homeland. Ścieżki Carrie" to bardzo dobry thriller szpiegowski, dostarczający czytelnikowi niesamowitych wrażeń na wysokim poziomie. Wciągający i błyskawicznie odrywający od rzeczywistości. Myślę, że nie tylko fani serialu będą zadowoleni z przygody z tą lekturą - polecam.


Recenzent: Agnieszka Trześniewska

Andrew Kaplan

Homeland. Ścieżki Carrie

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska

Trzymający w napięciu prequel serialowego hitu

Jak się to wszystko zaczęło?
Co robiła agentka CIA Carrie Mathison, zanim trafiła na Brody’ego?

Bejrut 2006. Carrie zostaje zdekonspirowana. Musi wracać do Waszyngtonu. Nie może tego znieść. Zaciekle walczy ze swoją chorobą psychiczną i trudną przeszłością. Sprzeciwia się szefom i łamie zasady, by osiągnąć cel, który stał się jej obsesją – złapać jednego z najniebezpieczniejszych terrorystów na świecie.

Podwójni szpiedzy, intrygi na wysokim szczeblu, przypadkowy seks, życie w ciągłym zagrożeniu... Czy Carrie odnajdzie w tym chaosie właściwą drogę? Czy odkryje prawdę?

Rewelacyjny thriller – nie tylko dla fanów serialu „Homeland”!