Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Eleonora i Park

Czy pamiętasz swoją pierwszą miłość?

Książka wyczekiwana i chwalona przez wielu, być może dlatego spodziewałam się jakiegoś efektu „wow", a tymczasem... Tymczasem to prosta historia, którą każdy z nas lepiej lub gorzej pamięta, to historia PIERWSZEJ miłości.

Eleonora jest nową osobą w szkole, z racji swoich bujnych, rudych włosów i specyficznego ubioru staje się obiektem kpin ze strony rówieśników. Na szczęście dla niej pierwszego dnia szkoły siada w autobusie obok Parka, który choć początkowo patrzy na nią mało przychylnie, z czasem się przełamuje. I tak od słowa do słowa, albo raczej od komiksu do komiksu i od piosenki do piosenki, rodzi się pierwsza miłość.

Eleonora i Park to jednak książka nie tylko o pierwszych wzruszeniach serca, ale także historia o pasji, fascynacji, odwadze, a także o tym, że nigdy nie powinno się oceniać innych ani po wyglądzie, ani po ubraniu i o tym, że nastolatkowie mimo młodego wieku widzą i czują więcej, niż nam - dorosłym się wydaje.

Polecam książkę przede wszystkim ze względu na lekkie pióro autorki, chociaż jak przekona się czytelnik: książka łatwa i przyjemna nie jest, przynajmniej nie w każdym momencie. I najważniejsze: książka pokazuje, że na świecie są ludzie, którzy mają bardziej „przekichane" od nas.

Na pewno kiedyś dam tę książkę do przeczytania swoim dzieciom i niech to będzie najlepszą rekomendacją.


Recenzent: Adriana

Rainbow Rowell

Eleonora i Park

Tłumaczenie: Magdalena Zielińska

Opowieść o dwojgu nastoletnich outsiderach

Eleonora… nie sposób jej nie zauważyć: rude włosy, dziwne ciuchy. Czyta mu przez ramię. Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki, które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów, bo spędza je bez niego.

Park… Dobrze mu w czerni. Denerwuje się, gdy musi prowadzić samochód w obecności taty. Uwielbia imię Eleonory i nie skróciłby go ani o sylabę. Wie, która piosenka jej się spodoba, zanim ona zacznie jej słuchać. Śmieje się z jej dowcipów, zanim ona dotrze do puenty.

Oto tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwojgu szesnastolatkach urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą – dość mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych i zdesperowanych, by dać jej szansę.


Tylko u nas - Zakładki magnetyczne z postaciami Eleonory i Parka. Kup już teraz!