Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Reality show

Cena sławy

Kolejna książka autorek, które poznałam przy "Niani w Nowym Jorku". Odkąd je poznałam, zastanawiam się, jak w dwie osoby można napisać książkę, która nie jest podręcznikiem czy encyklopedią, a po prostu książką, po którą się sięga dla rozrywki. Jesse ma osiemnaście lat, za chwilę kończy szkołę średnią i ma zamiar iść na studia. Niespodziewanie w szkole pojawia się ekipa telewizyjna, która ma zamiar stworzyć program, o życiu zwyczajnych nastolatków. Zaskoczona Jesse pomyślnie przechodzi casting i w tym momencie życie jej i pięciu innych osób ma się diametralnie zmienić, choć twórcy programu sądzą inaczej.
Czy udział w takim programie może dać coś dobrego? Jak wpływa na relacje z rodziną i przyjaciółmi? Czy może mieć w ogóle jakieś zalety? Na te pytania cząstkową odpowiedź daje opowieść Jesse.
Nigdy nie zdecydowałabym się na udział w reality show. Nie chciałabym, żeby miliony ludzi obserwowały moje życie, żeby nagle ktoś zaczął w nie tak mocno ingerować. I tak, wiem, że ta książka to fikcja. Ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to fikcja, która ma bardzo wiele wspólnego z rzeczywistością osób, które na udział w takim programie się godzą. A już zwłaszcza nie rozumiałabym rodziców, którzy dla pieniędzy są w stanie zgodzić się na udział dziecka w takim programie - i w tym kontekście co jakiś czas musiałam sobie przypominać, że to fikcja.
Generalnie książka jest lekka i przyjemna, idealna na wakacje, na urlop, pozwala odpocząć i przez chwilę oderwać się od rzeczywistości. Ja pochłonęłam ją w zasadzie w jeden dzień - wciągnęła mnie, przeniosła do świata młodzieży z nagrywanego programu. To lubię w książkach, przeniesienie do świata bohaterów (czego dawno nie doświadczałam, czytając książki innego rodzaju). Do takich książek po jakimś czasie miło się wraca, na nowo poznaje bohaterów i odkrywa szczegóły, które przy pierwszym czytaniu umknęły. Moim zdaniem książka odpowiednia dla nastolatek (chłopakom raczej się nie spodoba), ale i starsze osoby mogą się przy niej zrelaksować. Osoby, które szczególnie powinny po nią sięgnąć, to te pragnące sławy, jaką rzekomo daje udział w programach typu reality show, i osoby, które chciałby w takich programach widzieć swoich bliskich. Ku przestrodze (mimo że tylko fikcja).
Reasumując, takiej właśnie książki potrzebowałam. Po ciężkich ostatnich miesiącach w życiu osobistym, po przygotowaniach do egzaminu licencjackiego i po długiej przerwie od lżejszej literatury "Reality Show" dało mi odetchnąć i odpocząć. Polecam.

Recenzent: Ewa Gużyńska

Emma McLaughlin, Nicola Kraus

Reality show

Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Autorki bestsellerowej Niani w Nowym Jorku przenoszą nas w świat reality show, gdzie fakty mieszają się z fikcją, a prawdziwe dramaty rozgrywają się za kulisami.   Osiemnastoletnia Jesse zostaje wytypowana do obsady „dokumentu” o życiu nastolatków kręconego w jej szkole przez modną stację telewizyjną. Wcale nie marzy o byciu gwiazdą, ale pieniądze, które zarobi, pozwolą jej pójść do college'u, więc pokusa jest ogromna. Cena, którą przyjdzie jej zapłacić - również: udawane przyjaźnie, manipulacje producentów i pogoń za coraz większą oglądalnością sprawią, że życie Jesse wywróci się do góry nogami.
Reality show to więcej niż lekka opowieść o przyjaźni, miłości i telewizji - to także świat obłudy, gry pozorów i bezlitosnej walki o widownię.  Patronat               Autorki o książce