Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Klątwa tygrysa

Bajka dla starszych dziewczynek

Klątwa tygrysa - książka, o której dużo się słyszy: „Literacki fenomen! Powieść odrzucona przez wydawców, ukochana przez setki tysięcy czytelników na całym świecie". Brzmi zachęcająco dlatego postanowiłam sprawdzić. Pierwsze co przyciąga uwagę, to okładka - niepowtarzalna i piękna, ale już nie raz zwiodło mnie opakowanie. Bohaterką książki jest osiemnastoletnia Kelsey Haye, która podczas wakacji podejmuje pracę w cyrku. Tam do jednych z jej zajęć należy opieka na tygrysem, który wzbudza sympatię dziewczyny i przyciąga ją do siebie. Wkrótce tygrys zostaje sprzedany, a Kesley zostaje poproszona przez nowego właściciela o pomoc w przetransportowaniu go do Indii i jego aklimatyzacji w rezerwacie. Nie bez wahania podejmuje decyduje i wyrusza w daleką podróż.
W Indiach okazuje się, ze na zwierzęciu ciąży klątwa, a Kesley może okazać się tą, która przyczyni się do zdjęcia uroku, ale będzie wiązało się to z podjęciem niebezpiecznych i trudnych zadań.


W książce znajdziemy fascynujące przygody i tajemnice, gdzie rozwikłanie jednej powoduje powstanie następnej. Poznajemy mity i legendy Indyjskie, starożytne wierzenia i zwyczaje, które w interesujący sposób wplecione są w fabułę książki. Od pierwszych stron wpadamy w wir wydarzeń i dzieje się do samego końca. Akcja jest bardzo dynamiczna i naszpikowana elementami zaskoczenia. Nie brakuje też wątku romantycznego, który jak dla mnie stanowi wisienkę na torcie. Narracja jest w pierwszej osobie, wydarzenia śledzimy z punktu widzenia głównej bohaterki, mamy też dostęp do jej myśli, wrażeń i rozterek, co sprawia, że jeszcze łatwiej jest nam ją zrozumieć, choć nie zawsze zgadzamy się z jej decyzjami i postępowaniem.


Klątwa tygrysa zawiera wszystkie elementy, które sprawiają, że trudno się od niej oderwać, wciąga od pierwszych stron. Zaczyna się od zaskoczenia, przez ciekawość aż po trzymanie kciuków za Kesley i nadzieję, że wszystko się ułoży. Może książka jest schematyczna i pełno takich na rynku, ale ma w sobie coś wyjątkowego: bohaterów z charakterem, którzy uparcie dążą do wytyczonego celu, nie poddają się i potrafią walczyć o swoje marzenia. Czasem zdarza im się grać nie fair play, ale w pewnych okolicznościach możemy im to wybaczyć, w końcu w uczuciach i miłości wszystkie chwyty dozwolone.
Książka nasycona jest namiętnością, choć najbardziej erotyczną sceną jest pocałunek. Miłość wsi w powietrzu, ale trudno skupić się na uczuciach, kiedy po piętach depczą mityczne potwory i czas nie jest sprzymierzeńcem, a pochodzenie bardziej dzieli niż daje szansę na szczęśliwą przyszłość. Colleen Houck stworzyła bajeczną opowieść i przeniosła czytelnika do magicznego i kolorowego świata Indii. Umożliwiła przeżycie fascynujących i niepowtarzalnych przygód. Powieść może nie jest z najwyższej półki, ale czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie, nie będę czepiać się detali ponieważ mnie ta lektura porwała i dostarczyła mi wspaniałych wrażeń, oderwałam się od rzeczywistości i z przerażeniem patrzyłam jak zmniejsza się liczba stron do grzbietu okładki.


Miłość, przyjaźń poświęcenie i trudne wybory w magicznym klimacie Indii. Ta powieść to idealna lektura na wakacyjne wieczory: lekka, działająca na wyobraźnię, a przede wszystkim wciągająca i zaskakująca. Książkę mogę polecić z zamkniętymi oczami. Fanki „Zmierzchu" nie będą rozczarowane, choć moim zdaniem „Klątwa tygrysa" o wiele lepiej oddziałuje na emocje, ma ciekawszą fabułę i zdecydowanie bardziej wyrazistych bohaterów, a niektóre opisy nie zostawiają zbyt dużego pola do wyobraźni . Nie zawiodłam się piękna okładka i fantastyczna treść, czego chcieć więcej?


Recenzent: Agnieszka Trześniewska

Colleen Houck

Klątwa tygrysa

Tłumaczenie: Martyna Tomczak

Literacki fenomen! Powieść odrzucona przez wydawców, ukochana przez setki tysięcy czytelników na całym świecie!

Magnetyczne oczy tygrysa. Pradawna klątwa, którą zdjąć może tylko ona. Namiętność silniejsza niż strach. Razem muszą stawić czoła mrocznym siłom. Czy poświęcą wszystko w imię miłości? 

Kelsey nigdy nie uwierzyłaby w to, że lato spędzi w towarzystwie tajemniczego białego tygrysa, próbując przełamać pradawną hinduską klątwę. I to na drugim końcu świata. Ale właśnie to się wydarza. Przemierzając kraj pełen magii i niebezpieczeństw, walcząc z siłami ciemności, Kelsey będzie musiała zaryzykować wszystko, by uratować mężczyznę, którego kocha.

Bestseller Amazon.com, „The New York Times” i Barnes&Noble. Prawa sprzedane do ponad 20 krajów!