Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Każdy ma swego anioła

Anioły czuwają nad światem

Półki księgarskie są pełne książek o aniołach. Są to tak poczytne w dzisiejszych czasach opracowania ezoteryczne. Książka „ Każdy ma swego anioła" z ezoteryką nie ma nic wspólnego. To nie powinno dziwić, wszak została napisana przez ojca benedyktyna, duszpasterza, ale jednocześnie psychoterapeutę.

Podstawą jej jest nauka Kościoła, Biblia i ogromna wiedza oraz intuicja psychologiczna autora. Anioł według nauki Kościoła jest wysłannikiem Boga, który trzyma pieczę nad każdym człowiekiem, ale Kościół odrzuca nadmierne wnikanie w jego istotę i działanie. Natomiast wśród ludzi przeważa obrazowe przedstawianie aniołów, a tak naprawdę chodzi o coś całkiem innego, bowiem może to być drgnienie duszy, intuicja, wyrazisty sen, dobroć lub wstawiennictwo innych ludzi. Nawet osoby materialistycznie pojmujący świat nieraz twierdzą, że w krytycznych momentach czuły opiekę jakiejś siły wyższej, dzięki której cało wychodziły z opresji.

Przedstawiony temat jest trudny i nader delikatny, ale autor doskonale sobie z nim radzi zwłaszcza analizując, jakże częstą, niełatwą sytuację dziecka, w której anielska energia ma ogromne pole do działania. Owe interesujące i mądre rozważania znajdują się we Wprowadzeniu i warte są uważnego przeczytania, bowiem pozwalają lepiej zrozumieć reakcje nasze i innych ludzi, obecne i w przeszłości.

Następnie autor przestawia 24 biblijne opowieści z udziałem aniołów w roli głównej, odnosząc wynikającą z nich naukę do czasów nam współczesnych i do najrozmaitszych, życiowych sytuacji. Ta książka jest piękna i mądra zarazem. Głównie powinni przeczytać ją rodzice, a zwłaszcza ci, którzy dopiero pragną nimi zostać. Znajdą w niej moc ciekawych, nietypowych porad psychologicznych. Jeśli wyciągną z nich wnioski, zapewnią swoim dzieciom dobre, a nawet szczęśliwe dzieciństwo, co nie pozostanie bez wpływu na ich dorosłe życie.

 


Recenzent: Barbara Grzybowska

Anselm Grün

Każdy ma swego anioła

Tłumaczenie: Katarzyna Zimmerer

Autor w przepięknych historiach ukazuje postacie dwudziestu czterech aniołów, występujących w Biblii. Te historie dowodzą, że anioły ingerują w sytuacje pozornie beznadziejne, chronią i bronią ludzi, ukazują drogę, którą powinni kroczyć w życiu. Każdy z nas ma swego anioła, który towarzyszy nam od narodzin do śmierci, a także po niej. Wyobrażenie aniołów ma także aspekt terapeutyczny - pomaga poradzić sobie z lękiem, przeciwnościami życiowymi i ranami, których doznaliśmy. Historie Sary i Hagar, Eliasza, Maryi czy Samsona ilustrują zarówno psychologiczne, jak i teologiczne znaczenie wysłanników nieba. Ojciec  Anselm Grün kieruje swoją książkę do tych, którzy pracują nad swoją przeszłością przy pomocy terapii lub przewodnika duchowego, aby pomóc im odnaleźć anielskie ślady w ich życiu. Również rodzicom zatroskanym o wychowanie i prawidłowy rozwój ich dzieci wyobrażenie anioła czuwającego nad dzieckiem  może przynieść ulgę.