Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zrozumieć papieża. Rozmowy o Janie Pawle II

A jednak nie takie trudne...?

Spuścizna, jaką pozostawił po sobie papież Jan Paweł II w postaci czternastu encyklik, to wielki dar, ale i wielkie wyzwanie. Jak mu podołać, jak je zrozumieć? W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską ks. Adam Boniecki MIC próbuje nieco przybliżyć przesłanie każdej z encyklik.

Jak mówi ks. Boniecki o tym „wywiadzie" - „Są to - mam nadzieję - rozmowy, jakie po przeczytaniu encykliki może prowadzić zwykły człowiek ze zwykłym księdzem." - bez moralizatorstwa, niezrozumiałego często teologicznego języka, ale za to z prostością przekazu.

Na temat papieskich encyklik powstało wystarczająco dużo komentarzy i opracowań, nie potrzeba kolejnych - konkluduje ks. Boniecki. „Zrozumieć papieża" to zbiór krótkich rozmów dotyczących czternastu encyklik. Każda z nich to osobny dział, osobny temat, inny kontekst, często z dodatkiem własnej historii życia redaktora „Tygodnika Powszechnego".

Pytania, które stawia dziennikarka, często wydają się być banalne, jednak warte zadania, ponieważ te najprostsze i najważniejsze odpowiedzi często uważne za oczywistość, są tak często w nauce papieża Polaka lekceważone. Jak np. stanowisko Kościoła względem „gorących" dziś tematów takich jak: antykoncepcja, aborcja, eutanazja. Ono (stanowisko) pozostaje niezmienne, jedynie ludzie chcą je zmienić i naginać do własnych potrzeb, czemu Jan Paweł II się sprzeciwiał.

„Dziś Kościół jest świadom tego, że niosąc Ewangelię, musi dogłębnie znać świat ludzi, do których przychodzi. To było i jest bardzo skomplikowane." - dostrzegając trudności w pojmowaniu słów kierowanych do każdego człowieka przez papieża, ks. Boniecki zaznacza również, że to właśnie Kościół musi tego człowieka poznać. Co oczywiście, nie jest jednoznaczne z tym, że do tego człowieka ma się dostosować w swych niezmiennych prawdach wiary. Wymagania były, są i będą.


Recenzent: Magdalena Kielnar

Jan Paweł II i jego nauczanie w oczach jego bliskiego współpracownika

Chyba każdy Polak zna anegdoty o papieskich kremówkach, spływach kajakiem czy parę fragmentów z jego przemówień wygłoszonych podczas pielgrzymek do ojczyzny. Niewielu z nas jednak tak naprawdę zna jego nauczanie, a przede wszystkim encykliki. A przecież w tych wyjątkowych dokumentach odbija się styl pontyfikatu i sprawy dla ich autora najważniejsze.

Czternaście encyklik ogłoszonych przez Jana Pawła II przybliżają rozmowy prowadzone z ks. Adamem Bonieckim - wieloletnim redaktorem naczelnym polskiej edycji „L'Osservatore Romano” oraz „Tygodnika Powszechnego”, byłym generałem Zgromadzenia Księży Marianów, autorem m.in. bestsellerowej książki Lepiej palić fajkę niż czarownice. Rozmowy przeprowadziła znana dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska (Fakty TVN).

Dialog, w którym refleksja przeplata się z anegdotą, wprowadza w najważniejsze wątki nauczania i działalności Jana Pawła II, a przy okazji staje się pasjonującą rozmową o sprawach wiary.

Obecne wydanie zostało wzbogacone o nowy wstęp oraz obszerną rozmowę na temat dziedzictwa i świadectwa, jakie pozostawił nam Papież, przeprowadzoną po jego śmierci.