Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Władysław Bartoszewski

Życie trudne, lecz nie nudne. Ze wspomnień Polaka w XX wieku

Zapis będący kopalnią wiedzy i unikalną opowieścią o niezwykłych doświadczeniach

Rozmowy układające się w monumentalną autobiografię świadka wydarzeń XX wieku.
Książka została wydana na przypadające 19 lutego, 88. urodziny Profesora Bartoszewskiego.      

Oprawa twarda z obwolutą

Format: B5 165x235

Liczba stron: 576

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2010-02-08

Rozmowy przeprowadził Andrzej Friszke

Przeczytaj także

Temat, który wciąż budzi wielkie emocje
„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" - widnieje na medalach Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Yad Vashem. Profesor Władysław Bartoszewski, jeden z nielicznych bezsprzecznych autorytetów XX wieku, zmarł dokładnie przed rokiem.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Fragment posłowia Andrzeja Friszke:

„Wywiad był nagrywany z myślą o publikacji, ale bez planowania kiedy, w jak szczegółowej formie czy w jakim wydawnictwie. Byliśmy skupieni na rejestrowaniu wspomnień, nie zastanawiając się tymczasem nad redakcją, formą itp. Jako pytający miałem świadomość, że profesor opowiada o wydarzeniach wojennych i powojennych z na tyle dużą szczegółowością, iż nie jestem w stanie często nadążyć z pytaniami, gdyż poruszamy się w materii nieprzebadanej i nieznanej. Byłem pod wrażeniem niezwykłej pamięci, zdolności rekonstruowania zdarzeń, sylwetek dziesiątków, a potem setek pojawiających się postaci. Słuchałem więc raczej, niż prowadziłem typowy wywiad. Starałem się nie przerywać zbyt często, by nie wybić rozmówcy z rytmu opowieści, nie przerwać toku pamięci. Rozmawialiśmy według pewnego planu, posuwając się chronologicznie od czasów dzieciństwa i wczesnej młodości w przedwojennej Warszawie, poprzez wspomnienie września, potem opisanie warunków niemieckiej okupacji, straszne doświadczenie Oświęcimia. Dalej były równolegle rozwijające się wątki prac w podziemiu: komórka więzienna Delegatury Rządu, Front Odrodzenia Polski, Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, Rada Pomocy Żydom. Potem Powstanie Warszawskie, trudny okres popowstaniowy, zderzenie z nową rzeczywistością powojenną. I tak dalej. Poprzez PSL, więzienie, aż do lat sześćdziesiątych. Miałem wrażenie, że powstał zapis będący kopalnią wiedzy i unikalną opowieścią o niezwykłych doświadczeniach. (...)
Inicjatywa Wydawnictwa Znak, by rzecz dokończyć i opublikować w całości, jest więc nie tylko cenna dla autora i dla mnie jako interlokutora. Jest ważnym gestem wobec tych wszystkich ludzi i ich dzieł, o których opowiedział Władysław Bartoszewski, by utrwalić o nich pamięć.

Prof. Władysław Bartoszewski o swojej książce ”Życie trudne, lecz nie nudne”
Znani o Władysławie Bartoszewskim

Recenzje

Jak nie wiesz, jak się zachować, to patrz na mądrzejszych i starszych
99 49
Niewiele osób może poszczycić się tak ciekawym i zaszczytnym, choć pełnym trudnych i bolesnych momentów, życiorysem, jak profesor Władysław Bartoszewski. Jeden z najwybitniejszych ludzi pokolenia Kolumbów, symbol walki z totalitaryzmem nazistowskim i komunistycznym, Sprawiedliwy Wśród Narodów świata, polski „ambasador" do spraw polsko-żydowskich i polsko-niemieckich.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.