Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ayelet Waldman

Zła matka. Kronika matczynych wykroczeń, drobnych katastrof i rzadkich momentów chwały

Tłumaczenie: Katarzyna Janusik

Dawno nie opublikowano tak życiowej i mądrej książki o macierzyństwie i wychowywaniu dzieci

Zła matka:
- kocha męża bardziej niż dziecko
- woli realizować swoje pasje niż spędzać czas w piaskownicy
- nie jest ekspertem od wychowania
- często się myli  Gdy Ayelet Waldman wyznała, że bardziej kocha męża niż swoje dzieci, „dobre matki” chciały ją pobić w programie Oprah Winfrey Show. Domagały się, aby zabrać jej dzieci! Incydent wywołał ogólnonarodową dyskusję, a Waldman napisała książkę, która stała się bestsellerem.

Waldman szczerze i otwarcie mówi o tym, że niełatwo jest żyć w cieniu matki czy teściowej. Trudno jest rzucić pracę, a jeszcze trudniej zostawić maluchy pod czyjąś opieką. Do tego dochodzi zazdrość o synów, brak wsparcia ze strony męża i powszechne przekonanie, że kobieta musi być radzić sobie ze wszystkim.

Oprawa miękka

Format: 144x205

Liczba stron: 240

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-04-28

ISBN: 978-83-240-1594-8

Opracowanie graficzne: Anna Pol

Tytuł oryginalny: Bad Mother. A Chronicle of Maternal Crimes, Minor Calamities, and Occasional Moments of Grace

Tłumaczenie: Katarzyna Janusik

Materiały o książce

”Zła matka” - rozdział pierwszy - czyta Ayelet Waldman
Jak być złą matką - instrukcja

Recenzje

Pozwól sobie na bycie złą matką...
65 41
Określenie zła matka budzi negatywne odczucia. Słysząc je wyobrażamy sobie kobiety, które nie poświęcają wiele uwagi swym dzieciom, być może nawet nadużywają władzy bądź egoistycznie realizują swoje zachcianki. Bo kto jak kto, ale matka musi być przecież dobra, a pod tym pojęciem rozumiemy; delikatna, miła, troskliwa, kochająca. Autorka książki „Zła Matka" chciała sprowokować do dyskusji. Być może niejedna z czytelniczek odnajdzie tu swoje drobne przewinienia. Tylko że żadna nie powie o tym głośno.
>>> czytaj więcej
Nie taka zła
70 27
Głównym zadaniem dobrej matki jest bezgraniczne oddanie dzieciom- przewijanie, gotowanie obiadków, wspólne zabawy i spełnianie wszelkich zachcianek pociech. Musi być zawsze pogodna, uśmiechnięta i zdolna zrezygnować ze wszelkich przyjemności na rzecz swoich potomków. Poza tym nie może zapomnieć o mężu, o którego musi dbać - przygotowywać jego ulubione dania, prasować koszule i zaspokajać jego erotyczne potrzeby. A po tym całym natłoku obowiązków nie może narzekać na zmęczenie, tylko z pogodą ducha zaczynać wykonywanie zadań od początku, z krótką przerwą na sen.
>>> czytaj więcej
Lekcja asertywności
66 22
"Zła matka" w trakcie lektury okazuje się być zupełnie normalna, tylko ma problem z nadążaniem za ideałem, który wciąż funkcjonuje we współczesnych społeczeństwach. Jaka musi być? Przede wszystkim nastawiona na życie rodzinne i na sukcesy męża oraz dzieci. Z tym nie może zgodzić się autorka i chociaż sama rezygnuje z kariery prawniczej, to wciąż pozostaje wierna własnym ambicjom. Jej publiczne wyznania, że "kocha męża bardziej niż dzieci", są w zasadzie prowokacją, której nie rozumieją różne konserwatywne środowiska.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.