Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zła matka. Kronika matczynych wykroczeń, drobnych katastrof i rzadkich momentów chwały

Lekcja asertywności

"Zła matka" w trakcie lektury okazuje się być zupełnie normalna, tylko ma problem z nadążaniem za ideałem, który wciąż funkcjonuje we współczesnych społeczeństwach. Jaka musi być? Przede wszystkim nastawiona na życie rodzinne i na sukcesy męża oraz dzieci. Z tym nie może zgodzić się autorka i chociaż sama rezygnuje z kariery prawniczej, to wciąż pozostaje wierna własnym ambicjom. Jej publiczne wyznania, że "kocha męża bardziej niż dzieci", są w zasadzie prowokacją, której nie rozumieją różne konserwatywne środowiska.
"Zła matka" to książka napisana w duchu feministycznym, jednak autorka daleka jest od uogólnień zrzucających winę na patriarchat czy jakkolwiek pojmowaną męską dominację, wręcz przeciwnie znajduje wiele przyczyn zaistniałej sytuacji przez zbytnie pobłażanie i podległość kobiet.
Sądzę, że ta lektura może pomóc wielu matkom, które również nie mogą znieść przypisanych im zadań oraz celów, a jednocześnie nie mają wystarczająco pomysłowości i asertywności, aby działać samodzielnie, przy pomocy Ayelet Waldman może się to jednak okazać możliwe.

Recenzent: Maria Skórka

Dawno nie opublikowano tak życiowej i mądrej książki o macierzyństwie i wychowywaniu dzieci

Zła matka:
- kocha męża bardziej niż dziecko
- woli realizować swoje pasje niż spędzać czas w piaskownicy
- nie jest ekspertem od wychowania
- często się myli  Gdy Ayelet Waldman wyznała, że bardziej kocha męża niż swoje dzieci, „dobre matki” chciały ją pobić w programie Oprah Winfrey Show. Domagały się, aby zabrać jej dzieci! Incydent wywołał ogólnonarodową dyskusję, a Waldman napisała książkę, która stała się bestsellerem.

Waldman szczerze i otwarcie mówi o tym, że niełatwo jest żyć w cieniu matki czy teściowej. Trudno jest rzucić pracę, a jeszcze trudniej zostawić maluchy pod czyjąś opieką. Do tego dochodzi zazdrość o synów, brak wsparcia ze strony męża i powszechne przekonanie, że kobieta musi być radzić sobie ze wszystkim.