Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Charlotte Rogan

Zgubieni

Tłumaczenie: Grażyna Smosna

Jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, aby ocalić swoje życie?

Grace Winter, lat 22. Od dziesięciu tygodni zamężna. Od ponad sześciu tygodni wdowa. Oskarżona o popełnienie przestępstwa zagrożonego karą śmierci. Latem 1914 roku popłynęliśmy z moim świeżo poślubionym mężem Henrym w podróż poślubną. Olśniewający pokład Cesarzowej Aleksandry stanowił zapowiedź czekającego na drugim brzegu domu. Nie przypuszczałam, iż ważniejsze od obiecanego luksusu, okaże się ekskluzywne miejsce w szalupie ratunkowej...
Pan Hoffman jako pierwszy wypowiedział na głos to, o czym myśleliśmy wszyscy: łódź nie była przystosowana do przewozu tak wielu osób. Późnym popołudniem drugiego dnia powiedział: „Jeśli nie znajdą się ochotnicy, będziemy musieli ciągnąć losy”. Przyznaję, że przeszło mi przez myśl, jak łatwo byłoby wstać i, niby to próbując uspokoić Marię, wypchnąć ją z łodzi. 

Zgubieni to budząca niepokój historia, która zmusza do odpowiedzi na niebanalne pytania: Jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, aby ocalić swoje życie? I jak działa nasza pamięć, kiedy trzeba wydać wyrok we własnej sprawie?  

Oprawa miękka

Format: A5

Liczba stron: 304

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-04-02

ISBN: 978-83-240-1696-9

Opracowanie graficzne: Paweł Bator

Tytuł oryginalny: Lifeboat

Tłumaczenie: Grażyna Smosna

Materiały o książce

J. M. Coetzee o książce

”Charlotte Rogan wykorzystuje pozornie prostą historię o katastrofie statku, aby zbadać naszą, aż nazbyt ludzką, zdolność do samooszukiwania się”

Więcej o książce

Katarzyna Kubisiowska o książce ”Zgubieni”

Recenzje

Przeżyć za wszelką cenę...
95 42
Motyw winy i kary jest w literaturze stary jak świat. Na ten temat powstała już niezliczona ilość książek. Czy zatem można napisać jeszcze coś interesującego i wartego uwagi? Okazuje się, że można. Charlotte Rogan w swej debiutanckiej powieści „Zgubieni" daje tego jak najlepszy przykład. Szczerze mówiąc do sięgnięcia po powieść zupełnie nieznanej autorki zachęcił mnie J.M. Coetzee reklamujący książkę swoim nazwiskiem. Z autorytetem tego formatu nie można się spierać, dlatego „Zgubionych" trzeba przeczytać.
>>> czytaj więcej
Tajemnica Grace
87 37
Młoda mężatka Grace, ratuje się z katastrofy liniowca, wzorowanej na katastrofie Titanica, trafiając na szalupę wraz z prawie 40 innymi osobami. Szalupa jest jednak przeciążona i pojawia się pytanie, co rozbitkowie zrobią w przypadku kiedy ratunek nie nadejdzie wystarczająco szybko, kiedy nadejdzie sztorm, zabraknie jedzenia i wody pitnej, etc. Łódź dryfuje, zaczyna brakować pożywienia, niektóre osoby umierają, choć z tekstu nie wynika wyraźnie, z jakiej przyczyny.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.