Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zbigniew Herbert, Tadeusz Chrzanowski

"Mój bliźni, mój bracie". Listy 1950-1998

Lekcja poezji, kultury i sztuki

Zbigniew Herbert i Tadeusz Chrzanowski prowadzili korespondencję przez blisko pół wieku: od roku 1950 – kiedy Herbert miał dwadzieścia sześć lat, Chrzanowski dwadzieścia cztery i obaj byli dobrze zapowiadającymi się poetami – do roku 1998, czyli do śmierci Zbigniewa Herberta, uznawanego już wówczas za jednego z najwybitniejszych polskich poetów o światowej renomie. Chrzanowski był wtedy profesorem historii sztuki, znanym publicystą, tłumaczem i fotografem.

„Radość sprawia obcowanie z ich błyskotliwą inteligencją i przewrotnym dowcipem, a także z ich opowieściami o perypetiach osobistych typowych dla czasów, w których się przeżywało młodość, znaczoną okresem stalinowskim i przełomem październikowym… Lekcja poezji, kultury i sztuki, której byli po wojnie obaj bohaterowie świadkami i współtwórcami... Czytając te listy, przekraczamy kolejne etapy przyjaźni Patryka i Deda oraz okresy powojennej historii. Razem z nimi, ich oczami oglądamy dziwaczny świat PRL-u, a potem RP, budującej swoją trudną wolność” – pisze we wstępie do książki ks. Adam Boniecki.

Oprawa twarda

Format: 163 x 235

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-10-24

ISBN: 978-83-240-4116-9

Przeczytaj także

O przyjaźni Zbigniewa Herberta i Tadeusza Chrzanowskiego
W czwartek 2 marca Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Wydawnictwo Znak zapraszają do Pawilony Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 14 w Krakowie) na spotkanie poświęcone książce „Mój bliźni, mój bracie". Listy 1950-1998.
>>> czytaj więcej
Wybierz najlepsze książki pod choinkę
Czy już wiecie, jaką książkę Wasi bliscy chcieliby znaleźć pod choinką? Dziś propozycje dla miłośników biografii i literatury faktu.
>>> czytaj więcej
Odyseja po intelektualnym świecie dwóch erudytów
„Ciebie całuję w czoło, życzę, aby górskie wichry smagały Twoją dzielną pierś i pieśń". Kto kończy listy takimi zwrotami? Ludzie o wyjątkowym poczuciu humoru. Albo poeci. Albo naprawdę dobrzy przyjaciele.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.