Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

John Maxwell Coetzee

Zapiski ze złego roku

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski

Opowieść o miłosnej kolizji światów

Dystyngowany starzejący się pisarz JC poznaje sąsiadkę Anyę, filipińską piękność, i pod wpływem impulsu nakłania ją, by przepisywała notatki do jego esejów. Początkowo obojętna wobec mechanicznej pracy sekretarki Anya powoli zanurza się w świat poglądów pisarza i zaczyna z nim polemizować. Rozważania o moralności polityków, hańbie wojny w Iraku, pedofilii czy matematyce i muzyce zderza z własnymi przekonaniami prostej, zaradnej dziewczyny. W tej dyskusji uczestniczy Alan, partner życiowy Anyi, cyniczny finansista nowej epoki, reprezentujący wszystkie wartości, którymi JC pogardza. Jednocześnie między pisarzem i dziewczyną powstaje przesycona erotyzmem, skomplikowana więź.

Zapiski ze złego roku to rozpisana na trzy głosy, niepozbawiona humoru polemika między staroświeckim umiłowaniem szczerości a bezlitosnym pragmatyzmem wolnego rynku. Obecne w powieści motywy autobiograficzne powodują, że głos Coetzee'ego brzmi czysto i porażająco szczerze. Jego bohater, zawieszony między pożądaniem i niemocą, honorem i śmiesznością, przeprowadza bilans swoich stanowczych przekonań, a zarazem doświadcza ostatniej wielkiej miłości życia.  

Oprawa miękka

Format: 124x195

Liczba stron: 272

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2008-09-26

ISBN: 978-83-240-1040-0

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: Diary of a Bad Year

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski

Recenzje

Uchylone drzwi do świata pisarza
88 54
J.M. Coetzee w swojej przedostatniej powieści, jak zawsze dostarcza nam satysfakcji obcowania z tekstem napisanym bardzo swobodnym i prostym językiem, co ważne, nie nachalnym, przez co bez wysiłku myśli pisarza pobudzają naszą wyobraźnię.
>>> czytaj więcej
Zapiski z dobrego spotkania
94 55
Tytuł tej książki jest mylący. Bo dlaczego złym rokiem nazywać czas, w którym starszy mężczyzna fascynuje się młodą dziewczyną? I czy złe ma być to, że on jest inteligentny, lotny i doświadczony, a ona powiedzmy sobie szczerze, niebardzo? Tym bardziej tytuł jest mylący, kiedy zorientujemy się, że między tymi, tak wydawałoby się, różnymi bohaterami, nawiązuje się przyjaźń.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.