Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Stanisław Zasada

Wyznania księży alkoholików

Niezwykłe wyznania księży alkoholików

Zakrapiane wizyty duszpasterskie u gościnnych parafian, jazda samochodem po kieliszku, a nawet msze święte sprawowane „pod wpływem”. Potem kolejne odwyki, kolejne przenosiny na inną parafię. Wyznania księży alkoholików to wstrząsające historie o wstydliwie skrywanych sekretach wielu polskich parafii: odważne świadectwa upadków, nadziei, powstawania i ciągłej walki - już do końca życia.
Alkoholizm księży to temat tabu w polskim Kościele.

Po kilku latach od wydania książki Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży Wydawnictwo Znak zapełnia kolejną białą plamę, podejmując tematykę niezwykle trudną, ale też bardzo ważną. Autor porusza temat bardzo kontrowersyjny, czyni to jednak w sposób wyważony i uczciwy.

Oprawa miękka

Format: 135x190

Liczba stron: 232

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-07-25

ISBN: 978-83-240-1806-2

Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Materiały o książce

fragment

”W Środę Popielcową od rana źle się czuł, bo we wtorek był na śledziku i znowu popił. W głowie kotłowały mu się różne myśli. „Może by jakieś postanowienie zrobić? W końcu Wielki Post” - zastanawiał się (...).
Gdy wchodził do kościoła, nie myślał wcale, żeby to powiedzieć. Teraz wyznał:
Pewnie też macie inny obraz mnie: wesołego, sympatycznego kapłana. Ale nie chcę być dłużej aktorem. Jestem alkoholikiem. Muszę podjąć terapię. Proszę o modlitwę.
Na tym skończył.
Ludzie stali jak wryci. Niektórzy płakali.”

Recenzje

Księża to też ludzie
44 27
Po książkę sięgnąłem z ciekawości (po wcześniejszym przeczytania "Porzuconych sutann". Duża liczba ludzi uważa księży za pół-świętych, a często zapominają, że to są ludzie tacy sami jak my z wadami, słabościami. Może wielu ludzi zrozumie jak wielką krzywdę robią kapłanom częstując ich alkoholem po kolędzie/podczas wesela. Bo może akurat nam się trafić trzeźwiejący ksiądz, który przez nas upadnie.
>>> czytaj więcej
Otwórz oczy
77 31
"A co wy myślicie, że księża to zwożeni z Watykanu w klimatyzowanych kontenerach kosmici? Nie. To brat twojej koleżanki z klasy, kuzyn, sąsiad." - tłumaczył na spotkaniu w bydgoskiej bibliotece Szymon Hołownia. Ksiądz też człowiek. A każdy człowiek upada. Bohaterowie "Wyznań księży alkoholików" autorstwa Stanisława Zasady upadali wiele razy. Przed oczami swoich parafian, rodzin, ale przede wszystkich, przed oczami przełożonych, którzy rozkładali ręce, przymykali oko, odsyłali do innej parafii.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.