Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wyspa Nieborów

Anna Piwkowska

Wyspa Nieborów

Anna Piwkowska, poetka i eseistka, jest autorką dziewięciu tomów wierszy, nagrodzonych m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy ("Farbiarka", 2009) i wyróżnieniem Fundacji im. Kościelskich ("Po", 2002). Jest także laureatką Literackiej Nagrody im. Georga Trakla (za prozę "Ślad łyżwy", 2007) i nagrody IBBY (za powieść dla młodzieży "Franciszka", 2014). Jej zainteresowania literaturą rosyjską zaowocowały dwoma książkami o Annie Achmatowej ("Achmatowa czyli kobieta", 2003, i "Achmatowa czyli Rosja", 2015) oraz pisaną obecnie książką o Marynie Cwietajewej. Współpracuje z „Zeszytami Literackimi” i „Nowymi Książkami”.
Uczy w społecznym gimnazjum w Zespole Szkół „Bednarska” w Warszawie.

"Wyspa Nieborów" przynosi wybór najważniejszych wierszy pisanych w latach 1990–2015. Tytuł trafnie odsyła do miejsc ważnych w życiu i twórczości poetki – jej „drugiego domu” w Nieborowie, gdzie od dzieciństwa spędza każdą wolną chwilę, i wysp greckich – przede wszystkim Krety – gdzie często podróżuje i gdzie powstało wiele jej wierszy. Poezja Anny Piwkowskiej zadomowiona jest w kulturze śródziemnomorskiej, postaci z mitologii greckiej stają się współczesnymi uchodźcami, koczują w przejściach podziemnych i korytarzach metra. Zmysłowe, pełne namiętności i zarazem metafizyczne wiersze, ujęte często w kunsztowną, klasycyzującą formę, traktowaną w sposób odkrywczy i nowoczesny, stanowią jedno z najciekawszych zjawisk we współczesnej poezji polskiej.

Oprawa twarda

Format: 148x226

Liczba stron: 128

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-09-12

ISBN: 978-83-240-4315-6

Przeczytaj także

Tomik poetycki „Między monsunami" nominowany do Orfeusza!
Tomik poetycki „Między monsunami" Anny Piwkowskiej trafił do finału Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku!
>>> czytaj więcej
„Zaczynając od moich ulic” - zapraszamy na Festiwal Miłosza!
Od 8 do 11 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejny Festiwal Miłosza, jedno z najważniejszych wydarzeń na poetyckiej mapie kraju.
>>> czytaj więcej
Dobra poezja do poczytania w maju
Wiosenna pogoda zachęca do otwarcia okien i przewietrzenia biur, a także do przeniesienia się z naszymi lekturami na parkowe ławki i w cień lipowych drzew. Nic tak nie umili chwil spędzonych na świeżym powietrzu jak tom dobrych wierszy. Dlatego jako wiosenne lektury polecamy Państwu książki poetyckie Wydawnictwa Znak.
>>> czytaj więcej
Cień czerwonej róży - poezja Anny Piwkowskiej
W niedzielę 29 stycznia zapraszamy do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na kolejny Krakowski Salon Poezji. Wiersze Anny Piwkowskiej czytać będą Anna Radwan i Aleksandra Batko (PWST).
>>> czytaj więcej
Najpiękniejsze wiersze zdobywczyni Nagrody im. Kościelskich
„Wyspa Nieborów" to wybór najważniejszych wierszy autorstwa Anny Piwkowskiej. Chociaż najnowsza książka poetycka nagradzanej autorki pozwoli przypomnieć sobie przede wszystkim utwory publikowane między 1990 a 2015 rokiem, wybór wzbogacony został zbiorem nowych tekstów.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.