Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Małgorzata Szejnert

Usypać góry. Historie z Polesia

Porywająca podróż do najbliższej z mitycznych krain

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Co o Polesiu wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz generał Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Czy przeczytali u Herodota, że żyje tam lud czarnoksiężników, którzy raz w roku zamieniają się w wilki? Może słyszeli o legendarnym grobie Owidiusza? Na początku wieku XXI Małgorzata Szejnert wyrusza ich tropem.

Reporterka niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.

Data pierwszego wydania: 2015-03-02

Przeczytaj także

Małgorzata Szejnert z Nagrodą Literacką im. J. Tuwima
Laureatką tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima została Małgorzata Szejnert, autorka między innymi takich książek, jak „Wyspa Węży", „Dom żółwia. Zanzibar", „Wyspa klucz", „Czarny ogród". Gratulujemy!
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert w Szwecji
W sobotę 30 września w Världskulturmuseet w Göteborgu odbyło się spotkanie z Małgorzatą Szejnert. Autorka była gościem Targów Książki w związku z publikacją fragmentu książki „Usypać góry. Opowieści z Polesia" w szwedzkim magazynie kulturalnym „Ord&Bild".
>>> czytaj więcej
"Usypać góry" w finale konkursu Książka Historyczna Roku
Znakomity reportaż „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert został zakwalifikowany do III etapu konkursu „Książka Historyczna Roku"!
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku w półfinale Angelusa
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" ogłosiło listę 14 książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu. Wśród nich znalazły się „Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaité oraz „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert.
>>> czytaj więcej
Autorzy Znaku na Festiwalu w Szczebrzeszynie
W niedzielę 31 lipca w Szczebrzeszynie rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Podczas imprezy będziecie mogli się spotkać z naszymi autorami: Małgorzatą Szejnert, Wiesławem Myśliwskim, Michałem Rusinkiem, Angeliką Kuźniak, Grażyną Plebanek i z Pauliną Mikułą.
>>> czytaj więcej
Traveler dla „Usypać góry" Małgorzaty Szejnert!
Z radością informujemy, że znakomity reportaż Małgorzaty Szejnert „Usypać góry. Historie z Polesia" otrzymał nagrodę Travelera w kategorii Podróżnicza Książka Roku!
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert z Nagrodą „Odry" za 2015 rok!
Miło nam poinformować, że redakcja oraz rada redakcyjna miesięcznika „ODRA" postanowiły przyznać Nagrodę „Odry" za rok 2015 Małgorzacie Szejnert, autorce „Usypać góry. Historie z Polesia" oraz innych książek, które łączą w sobie reporterską dociekliwość, epicką perspektywę i poetycką wrażliwość.
>>> czytaj więcej
Trzy książki Znaku nominowane do Angelusa
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus", ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu. Wśród nich znalazły się aż trzy książki naszego wydawnictwa.
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku nominowane do Nagrody im. Kapuścińskiego
Dwoje naszych wybitnych autorów: Małgorzata Szejnert, autorka „Usypać góry. Historie z Polesia", i Wojciech Jagielski, którego „Wszystkie wojny Lary" opublikowaliśmy w zeszłym roku, zostało nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród polskiej branży wydawniczej.
>>> czytaj więcej
Mamy dwie nominacje do Travelerów!
Dwie książki Znaku „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert i „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia" Piotra Milewskiego zostały nominowane do nagrody Travelery w kategorii Podróżnicza Książka Roku!
>>> czytaj więcej
Konkurs na Książkę Roku 2015 jeszcze tylko przez 6 dni!

Do 28 lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku 2015 ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!


>>> czytaj więcej
Głosujcie na nasze książki w plebiscycie Książka Roku 2015!
Ruszył największy plebiscyt na Książki Roku 2015. Do końca lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!
>>> czytaj więcej
Trzy książki Znaku w zestawieniu GW
„Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 25 książek, bez których nie wyobraża sobie 2015 roku. Wśród nich są trzy książki wydane przez Znak!
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert na Śląskich Targach Książki
W sobotę 7 listopada mistrzyni reportażu Małgorzata Szejnert spotka się z czytelnikami podczas Śląskich Targów Książki w Katowicach.
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert z medalem Gloria Artis!
Mistrzyni reportażu Małgorzata Szejnert odebrała srebrny medal Gloria Artis. Gratulujemy!
>>> czytaj więcej
Wstąp do Klubu Księgarza
Zapraszamy na wieczór z Małgorzatą Szejnert z okazji przyznania jej nagrody za książkę kwietnia 2015.
>>> czytaj więcej
Wybitni autorzy na Podlasiu
Zapraszamy na białostockie premiery książek Małgorzaty Szejnert i Andrzeja Brzezieckiego, które odbędą się 25 i 26 kwietnia 2015 roku.
>>> czytaj więcej
Poznaj małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego
Zapraszamy do Krakowa na spotkanie z Małgorzata Szejnert, autorką książki Usypać góry. Historie z Polesia.
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert w Znaku!
Dziś nasze wydawnictwo odwiedziła autorka doskonałego reportażu Usypać góry. Historie z Polesia.
>>> czytaj więcej
„Szejnert to wybitna pisarka”
Marcin Sendecki o najnowszej książce mistrzyni reportażu - Usypać góry. Historie z Polesia.
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert w Warszawie
W związku z premierą książki Usypać góry. Historie z Polesia polecamy dwa spotkania z mistrzynią polskiego reportażu. Zobacz szczegóły.
>>> czytaj więcej
„Chciałam sprawdzić, jak dziś wygląda Polesie”
Polecamy wywiad z Małgorzatą Szejnert, autorką książki Usypać góry. Historie z Polesia.
>>> czytaj więcej
Mocna i piękna książka!
Książkę mistrzyni polskiego reportażu poleca miesięcznik "KSIĄŻKI. Magazyn do czytania".
>>> czytaj więcej
Szejnert, Tulli, Grzebałkowska w Sopocie!
Rusza Festiwal „Literacki Sopot". Podczas imprezy będziecie się mogli spotkać m.in. z autorami Znaku!
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

OLGA TOKARCZUK

Małgorzata Szejnert zabiera nas w fascynującą wyprawę w czasie i przestrzeni. Aż trudno uwierzyć, że jest to wyprawa całkiem niedaleko. "Usypać góry" to najprzedniejsza literatura, która przywraca nam szeroką perspektywę na naszą własną historię i zbiorową tożsamość.

ALICJA KAPUŚCIŃSKA

Ryszard Kapuściński planował napisanie książki o Pińsku, stolicy Polesia, w której się urodził. Byłby więc szczęśliwy, czytając to DZIEŁO, bo nie waham się tak nazwać tej niezwykłej książki.

MICHAŁ NOGAŚ

To, czego nie zdążył zrealizować Kapuściński, udało się Szejnert.

Recenzje

Z Małgorzatą Szejnert na Polesiu
29 38
Lubię książki Małgorzaty Szejnert. Po Zanzibarze chętnie „ruszyłam z nią" na Polesie. W sumie niewiele wiedziałam o tym obszarze.
Autorka kolejny raz mnie nie zawiodła. Jak zwykle dociekliwie i starannie drąży temat. Czuje się, że wcześniej przygotowała się solidnie do wyprawy. Rusza więc z Pińska, który jest bazą wypadową, do wielu okolicznych miasteczek i wsi. Podróżuje śladami Amerykanki Louise Boyd. Z pomocą miejscowych szuka śladów nieistniejących często dworów i zamków, po których zostały tylko zdjęcia i jakieś drzewa czy kamienie.
>>> czytaj więcej
Niespieszne przypominanie Polesia
37 40
Historie zebrane przez Małgorzatę Szejnert snują się łagodnie i melancholijnie. Tempo opowieści jest niespieszne, podobnie jak podróż autorki przez Polesie. Ten literacki reportaż jest próbą odtworzenia przeszłości na podstawie dopasowywania opowieści ostatnich mieszkańców do pozostałych artefaktów i utrwalenia jej za pomocą słowa pisanego.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.