Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Rewolucja Okrągłego Stołu

Jan Skórzyński

Rewolucja Okrągłego Stołu

„Czwartego czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.” Dwadzieścia lat później nareszcie dowiadujemy się jak do tego doszło!
Mimo upływu dwudziestu lat od obalenia w Polsce komunizmu wciąż wydaje się niesamowite, że to naprawdę się stało. Próba odsunięcia od władzy dyktatorskiego reżimu zakończyła się sukcesem, a nie krwawą wojną domową. Wiele znanych autorytetów z całego świata przyznaje się dziś do całkowitego zaskoczenia sposobem w jaki potoczyła się historia. Słyszymy nie raz: „...gdyby ktoś powiedział mi, że za kilka lat komuniści nie będą już u władzy to pomyślałbym, że zwariował...”. W swojej najnowszej książce Jan Skórzyński rzuca nowe światło na wydarzenia końca lat osiemdziesiątych. Pokazuje dojrzewanie obu stron - opozycyjnej i rządowej - do kompromisu. Bez skrępowania zagląda za kulisy rokowań Okrągłego Stołu i nieformalnych spotkań w otoczonej „czarną legendą” Magdalence, opisuje polityczną zwinność, która doprowadziła Solidarność do zwycięstwa w wyborach kontraktowych oraz do sformowania niezależnego rządu. Opowieść Jana Skórzyńskiego to pasjonująca historia rewolucji Okrągłego Stołu - przełomu, który odmienił oblicze świata.

Oprawa twarda

Format: 150x220

Liczba stron: 360

Data pierwszego wydania: 2009-05-04

ISBN: 978-83-240-1169-8

Recenzje

Legenda drogi do wolności
62 26
Kolejna rocznica wydarzeń roku 1989 uświadamia, że tak naprawdę nie ma jednej wizji czy jednego odczytywania tego, co stoi u zarania współczesnej historii Polski. Wydarzenie Okrągłego Stołu obrosło legendami, także tymi czarnymi, jak chyba żadne inne wydarzenie z historii Polski po II wojnie światowej. Wspólnym mianownikiem jest odczytywanie roku 1989 jako pewnego rodzaju mitu założycielskiego będącego formą legitymizowana współczesnej rzeczywistości polityczno-społecznej.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.