Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Irene Gut Opdyke

Ratowałam od Zagłady. Wspomnienia

Tłumaczenie: Maria Makuch

Poruszające wspomnienia Polki, która w czasie wojny ratowała Żydów od Zagłady

1 września 1939 roku zamienił życie Ireny Gutówny w koszmar. Jednak ta siedemnastoletnia uczennica szkoły pielęgniarskiej stawiła czoło okrucieństwom wojny i stała się prawdziwą bohaterką. Kiedy okazało się, że Żydom grozi zagłada z rąk nazistów, krucha i delikatna dziewczyna nie zastanawiała się, czy powinna ich ratować - zadała sobie pytanie, jak to zrobić. Irena wykorzystała swoje niemieckobrzmiące nazwisko i znajomość języka, aby zdobyć zaufanie Niemców. Nie tylko przekazywała informacje i dostarczała żywność, ale też szmuglowała ludzi z obozu do bezpiecznego schronienia w lesie, a jako gospodyni majora SS ukryła dwunastkę Żydów w piwnicy jego domu.

Ratowałam od Zagłady to niezwykła opowieść kobiety, która zaryzykowała wszystko, aby ocalić jak najwięcej ludzkich istnień.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 144x205

Liczba stron: 240

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-06-21

ISBN: 978-83-240-1345-6

Tytuł oryginalny: In My Hands. Memories of a Holocaust Rescuer

Tłumaczenie: Maria Makuch

Recenzje

Ja opowiadać o Holocauście?
74 22
Choć minęły już dekady problematyka Holocaustu wciąż jest aktualna, wciąż jest ważna, wciąż jest bolesną lekcją historii. Nadal nie wszystko zostało powiedziane. Szczęśliwie żyją jeszcze świadkowie, którym należy oddać głos. Nam, żyjących po Holocauście, pozostaje tylko obowiązek wysłuchania tych historii. Zwłaszcza historii zwykłych ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą, w tych latach pozbawionych nadziei.
>>> czytaj więcej
Odwaga i poświęcenie
65 28
Sięgając po tę książkę cały czas miałam w pamięci znakomitą „Wojnę Klary". Obawiałam się więc, czy nie będę patrzyła na historię Ireny Gut przez pryzmat tamtej książki. Jednakże przekonałam się, że są to książki kompletnie różne. I obie równie godne polecenia.
>>> czytaj więcej
Wzruszająca historia dzielnej kobiety
63 26
„Ratowałam od zagłady" to piękna książka. Opowiada historię młodej Polki, w czasie wojny ratującej Żydów od zagłady. Irena Gutówna wykorzystując swoje niemiecko brzmiące nazwisko, po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej, jako gospodyni majora SS, ukrywała dwunastkę Żydów pod podłogą piwnicy w jego domu.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.