Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Przekleństwa niewinności

Jeffrey Eugenides

Przekleństwa niewinności

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń

Powieść, która stworzyła jednego z najlepszych współczesnych pisarzy

Życie spokojnego miasteczka w pobliżu Detroit toczy się wokół rodziny Lisbon. Pięć pięknych, ekscentrycznych sióstr skupia na sobie uwagę młodych mężczyzn, którzy obsesyjnie gromadzą wszystkie dowody ich istnienia. Z ulubionych płyt dziewcząt, zagubionych grzebyków i popękanych lusterek próbują odtworzyć ich sekretne życie na granicy dziewczęcości i kobiecości. Presja pełnej niedopowiedzeń, dojrzewającej seksualności doprowadza siostry do samobójstwa. Kto zawinił: rodzina, społeczność, one same? Duszna atmosfera tajemnicy i nieuchwytnych emocji wciąga w głąb powieści i nie pozwala się od niej oderwać.

Przekleństwa niewinności to fascynująca powieść, zarazem mroczna i zabawna, lepka od soku pierwszej miłości, młodzieńczych obsesji i pełna hipnotyzującego uroku. Jeffrey Eugenides zadebiutował nią w 1993 roku, zdobywając od razu uznanie czytelników i krytyki. Sześć lat później zekranizowała ją Sofia Coppola i film z Jamesem Woodsem, Kathleen Turner, Kirsten Dunst i Joshem Hartnettem w rolach głównych przyniósł jej światową sławę.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 140x205

Liczba stron: 240

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-02-18

ISBN: 978-83-240-2122-2

Opracowanie graficzne: Jan Krzysztofiak

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń

Materiały o książce

„Entertainment Weekly”

Przekleństwa niewinności czerpiąc z najciemniejszych pokładów tragedii greckiej przetwarzają ją w hipnotyzującą, ekscentryczną i niespodziewanie zabawną amerykańską fantazję na temat piętna nieodwzajemnionej miłości. To także opowieść o tym, że każda rodzina ma swoje sekrety, zwłaszcza ta, która mieszka po sąsiedzku.

Richard Brody „The New Yorker”

Tym, co dla Coppoli pozostaje nieodgadnione, jest zwyczajne życie. Już w swoim pierwszym filmie po mistrzowsku wydobywała wewnętrzną głębię za pomocą intensywnych, precyzyjnych obrazów.

Zapowiedź filmu

Recenzje

Kronika rekonstrukcji
28 16
Pięć sióstr Lisbon - Cecilia, Lux, Bonnie, Mary i Therese. Najmłodsza z nich miała trzynaście lat, a najstarsza siedemnaście. Były obiektem fascynacji chłopców z sąsiedztwa. Były, bo nim minął rok, nie żyła już żadna z nich. Są obiektem obsesji dawnych chłopców z sąsiedztwa. Są, bo ich tajemnicze samobójstwa pozostawiły cierń w myślach każdego, kto choć raz się z nimi zetknął.
>>> czytaj więcej
Nie traćcie czasu na życie
26 22
Gdyby „Przekleństwa niewinności" były muzyką, ktoś napisałby o nich „moody down tempo" albo „confessional bedroom pop"*. Gdyby były perfumami, ktoś zastanawiałby się, czy cienka linia między „intensity and suffocation" została przekroczona.

Tymczasem „Przekleństwa niewinności" są po prostu doskonałą powieścią, debiutem bez jednego fałszywego czy zbędnego słowa. Chociaż pół życia temu zdecydowałam się zostać i sprawdzić, co dalej, to spodziewałam się dokładnie tego, o czym wtedy czytałam i czego słuchałam: „Każdego z nas zabije życie, takie czy inne" a „Dorosłość jest jak początek umierania.".


>>> czytaj więcej
Próba uchwycenia nieuchwytnego
51 32
"Przekleństwa niewinności" Jeffreya Eugenidesa, to powieść, którą delektuję się jak najdoskonalszym daniem. Daleko jej jednak do wybitnej „Intrygi małżeńskiej", która okazała się jedną z najważniejszych lektur mojego życia, napisaną jakby specjalnie dla mnie. Paradoksalnie, uczucie to towarzyszy większości jej czytelników. To właśnie jeden z elementów stanowiących o jej mistrzostwie.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.