Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Lawrence Osborne

Przebaczenie

Tłumaczenie: Anna Gralak

Jeden z najwybitniejszych, szeroko dyskutowanych debiutów ostatnich lat

Powieść znalazła się na listach najlepszych książek roku „Guardiana”, „The Economist” i „Library Journal”.

Noc, pogrążone w mroku pustkowie, wyboista, niemal dzika droga. David i Jo, angielskie małżeństwo, jadą na przyjęcie, organizowane przez znajomych w rezydencji położonej na środku marokańskiej pustyni. Kilka wypitych drinków i kłótnia, do której dochodzi między nimi, sprawiają, że David traci koncentrację. Nie może w porę zahamować, gdy na drodze pojawia się dwójka ludzi. Jeden z młodych mężczyzn ginie na miejscu.
Kiedy para dociera do celu swojej podróży, przyjęcie trwa. Ciało mężczyzny zostaje ukryte na tyłach domu do przyjazdu policji. Ustosunkowani gospodarze mają pomóc w zatuszowaniu sprawy. Lokalna społeczność, już wcześniej zbulwersowana zachowaniem zblazowanego towarzystwa, przestaje jednak z pokorą i milczeniem akceptować obecność europejskich turystów.
W swojej porażającej, a jednocześnie niezwykle stylowej powieści Lawrence Osborne, dziennikarz i podróżnik, podejmuje problem winy i kary oraz odwiecznego konfliktu między dekadencką kulturą Zachodu a tradycyjną, muzułmańską społecznością. Autor z nadzwyczajną zręcznością konstruuje wielowymiarową, pełną napięcia opowieść.

Oprawa twarda

Liczba stron: 336

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-06-01

ISBN: 978-83-240-2548-0

Tytuł oryginalny: The Forgiven

Tłumaczenie: Anna Gralak

Przeczytaj także

Gra o wszystko
Lawrence Osborne, mieszkający w Bangkoku Brytyjczyk, jest pisarzem hazardzistą. Przecież nie każdy miałby odwagę, aby wyjść poza aktualnie obowiązujące schematy powieściowe i wrócić do formy klasycznego moralitetu.
>>> czytaj więcej
Zderzenie Wschodu i Zachodu
W czerwcu w Znaku Literanova ukazuje się „Przebaczenie" Lawrence'a Osborne'a. To jeden z najwybitniejszych, szeroko dyskutowanych debiutów ostatnich lat.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

New York Times

Osborne z przenikliwością, a czasem i okrucieństwem obserwuje ludzi, ich zachowania i moralność oraz naturę. Na prawie każdej stronie można znaleźć piekielnie dobre obserwacje. Zaskakująca, mroczna i doskonała.

Recenzje

Grecki dramat w Maroku
15 12
Dziennikarz i podróżnik Lawrence Osborne w swoim powieściowym debiucie "Przebaczenie" podejmuje problem winy i kary oraz przedstawia zderzenie i przenikanie się dwóch kultur - dekadenckiej europejskiej i tradycyjnej muzułmańskiej.
>>> czytaj więcej
Zachód kontra islam
15 12
Muszę przyznać, że gdybym tej książki nie dostała, to raczej sama bym jej nie kupiła. Szata graficzna i sam tytuł są trochę w stylu literatury dołączanej czasem do pism kobiecych. Na szczęście jednak mogłam ją przeczytać.
>>> czytaj więcej
Potrzebne przebaczenie
14 13
Lawrence Osborne w swojej powieści przedstawia kilkoro ludzi. Parę Anglików: Dawida - doświadczonego lekarza, pewnego siebie, gentlemana, egoistę, który nie wzbudza w ludziach sympatii. Jo - jego żonę - elokwentną pisarkę, nieradzącą sobie z emocjami, niespełnioną, niedojrzałą. Drissa - młodego Marokańczyka, sprzedawcę skamielin. Ich przyjaciół, rodziny, znajomych i nowo poznanych przez nich ludzi.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.